Всесвіт

Що чекає на МКС після 2024 року?

Міжнародна космічна станція стала справжнім глобальним проектом, вона довела, що не дивлячись на політичні протиріччя, економічні труднощі і соціальні зміни, різні країни можуть ефективно і злагоджено працювати, ділитися досвідом, долати труднощі і знаходити компроміс, однак передбачити майбутнє МКС після 2024 поки не беруться навіть голови і представники світових космічних агентств, які зібралися на всесвітній конференції по дослідженню космосу – GLEX-2017.


Для представників космічних агентств більшості країн це питання “дуже складне і делікатне”, тому що альтернативи МКС поки не існує, а всі дослідження на низькій навколоземній орбіті неможливо перервати відразу. І навіть при тому, що Китай заявляє про доступність для міжнародного співтовариства його майбутньої космічної станції, будівництво якої планується завершити до 2022 року, учасники МКС сподіваються на чергове, нехай і недовге, продовження її експлуатації.

Пілотована орбітальна станція МКС, будівництво якої почалося 20 листопада 1998 року, використовується як багатоцільовий космічний дослідницький комплекс і регулярно відвідується космонавтами і астронавтами. В її створенні беруть участь 14 країн: США, Росія, Японія, Канада, Італія, Бельгія, Нідерланди, Данія, Норвегія, Франція, Іспанія, Німеччина, Швеція і Швейцарія.

Управління польотом МКС здійснюється з двох центрів: російського в підмосковному місті Королеві та американського в місті Х’юстоні, штат Техас. За роки існування на МКС побувало понад 200 осіб з 15 країн світу. У 2015 році “Роскосмос” і NASA домовилися продовжити термін експлуатації МКС до 2024 року.

Земля знята з Міжнародної космічної станції© NASA / Scott Kelly

Порятунок у трансформації

Космос сприяє зміцненню міжнародного співробітництва, що не варто недооцінювати, саме про це нагадує нам успішний проект спільного будівництва МКС, вважає глава італійського космічного агентства (ASI) Роберто Баттістон.

Він повідомив про одну з можливостей для подальшого використання станції, яка передбачає трансформацію МКС або ж якогось окремого її відсіку в центр симуляції життя на Марсі. З одного боку це продовжить перебування МКС на орбіті, а з іншого — дозволить створити майже ідеальні умови для підготовки космонавтів до майбутніх марсіанським місій.

Баттістон вважає, що “угода з експлуатації МКС продовжено до 2024 року, але що буде далі, ніхто точно не знає, є ідеї комерціалізації, але багато заявляють, що через дорожнечі вона не реалізується”.

За його словами, на сьогоднішній день технічний стан станції досить добрий, і це дає можливість для чергового продовження її польоту, однак тут вже постає питання про доцільність подальших фінансових витрат.

“Строк служби може бути продовжено, вона в хорошому стані, але питання в тому, що при продовженні терміну експлуатації станції на кожен рік на її функціонування заморожуються мільярди доларів. І тут виникає дилема, до якого часу можна залишати ці гроші замороженими замість того, щоб використовувати їх для створення нової станції, все це зараз ретельно обговорюється”, — сказав глава ASI.

За його словами, НАСА вже почало аналізувати, скільки станція зможе проіснувати при певному рівні обслуговування, і “вони хочуть продовжити термін служби до 2028 року”.

Знизити витрати і продовжити політ

Японія також поки не бачить чіткого майбутнього МКС, але стоїть у ряду тих, хто виступає за продовження цього міжнародного проекту у зв’язку з необхідністю продовжити дослідження на низькій навколоземній орбіті, однак при цьому витрати на її експлуатацію, на думку японської сторони, повинні бути неодмінно скорочені.

“Це дуже складне питання, і ми досі обговорюємо, що має статися після 2024 року… Існує безліч можливих варіантів, ми можемо зняти з орбіти МКС після 2024 року, але є і ймовірність продовження її використання, в цьому випадку нам необхідно скоротити витрати на експлуатацію станції”, — сказав представник JAXA Наокі Сато.

За його словами, міжнародне співтовариство “має продовжити здійснювати діяльність на низькій навколоземній орбіті, для цього не обов’язково використовувати МКС, це може бути інша космічна станція або ж скорочена версія МКС або щось в цьому роді”.

Станція перейде у приватні руки

Ще один варіант можливого майбутнього для МКС озвучив виконавчий директор пілотованих програм Роскосмоса” Сергій Крикальов, зазначивши, що політ МКС продовжиться, але вже за участю приватних компаній, а не лише державних структур.

“Я думаю, що політ МКС поки триватиме, все-таки це така дорога і добре зроблена структура. Можливо, буде зменшуватися роль держави, буде більше і більше приватних компаній туди входити, я думаю, що станція ще якийсь час політає, єдине, буде зменшуватися роль держави”, — сказав Крикальов.

Крикальов підкреслив важливість МКС як приклад великого успішного проекту, який зміг стати воістину міжнародним.

Пошуки нових можливостей

Глава Європейського космічного агентства Йоганн-Дітріх Вернер у свою чергу, висловився за створення нового проекту для досліджень низької навколоземної орбіти.

“Я думаю, що МКС, можливо, буде існувати до 2029 року. Але ми дійсно підходимо до кінця. І після цього нам потрібно буде щось нове. Я думаю, що для низької орбіти нам потрібно що-те, куди ми могли мати постійний доступ, звідки ми могли швидко повертатися, швидше, легше”, — сказав Вернер.

Старший радник з досліджень і космічним операціями НАСА Кетлін Лоуріні у свою чергу зазначила, що МКС за технічним критеріям може успішно функціонувати ще не менше 10 років.

“Зараз ми впевнені, що обладнання зможе прослужити до 2028 року, це формальна впевненість, і партнери по станції будуть приймати рішення, засноване на визначених критеріях”, — сказала вона.

За її словами, освоєння низької навколоземної орбіти являє собою розвиваючу сферу економіки, і перед закриттям проекту МКС необхідно забезпечити існування на орбіті комерційних платформ для подальших досліджень.

“Ми будемо зберігати МКС на орбіті до тих пір, поки ми не знайдемо дійсно ефективні шляхи щодо здійснення плавного переходу для всіх користувачів низької орбіти”,- уклала Лоуріні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button