Всесвіт

Телескоп TESS виявив гама-спалах в 16 разів яскравіший, ніж зазвичай

Астрофізики з NASA виявили особливо яскравий гамма-сплеск за допомогою телескопа TESS, призначеного для пошуку екзопланет, що знаходяться за межами нашої Сонячної системи. Цей вибух, названий GRB 191016A, стався 16 жовтня, але тільки зараз визначили його місце розташування, тривалість і яскравість.

Гамма-сплески – це найяскравіші вибухи у Всесвіті, зазвичай пов’язані з колапсом масивної зірки й народженням чорної діри. Вони можуть виробляти стільки радіоактивної енергії, скільки Сонце могло виділити за 10 мільярдів років свого існування.

«Наші результати доводять, що цей телескоп TESS корисний не тільки для пошуку нових планет, але і для астрофізики високих енергій. Такі дослідження проливають світло на поведінку матерії в глибоко викривленому просторі-часі навколо чорних дір і на процеси, за допомогою яких чорні діри випускають потужні струмені у свої батьківські галактики », – говорить Кріста Лінн Сміт, доцент кафедри фізики Південного методистського університету

Пікова величина GRB 191016A становить 15,1, що означає, що цей сплеск був у 10 000 разів слабкішим найслабших зірок, які ми бачимо неозброєним оком. Здається, така яскравість пов’язана з тим, як далеко стався вибух. За оцінками, світло від галактики GRB 191016A подорожувало 11,7 мільярда років, перш ніж стало видимим в телескопі TESS.

Більшість гамма-сплесків тьмяніше в 160 000 разів слабкіше, ніж найбільш тьмяні зірки. Спалах досяг піку яскравості десь між 1 000 і 2 600 секундами, потім поступово зник, поки не впав нижче здатності TESS виявити її приблизно через 7 000 секунд після того, як її вперше засікли.

Телескоп TESS виявив гаму-спалах в 16 разів більше яскраву, ніж зазвичай
Насправді цей гамма-сплеск був вперше виявлений супутником НАСА Swift-BAT, який побудований саме для виявлення цих сплесків. Але Swift-BAT не зміг провести необхідне подальше спостереження. При цьому TESS НАСА спостерігав за тією ж самою частиною неба.

Хоча дослідники екзопланет на наземній базі TESS могли відразу сказати, що стався гамма-сплеск, але тільки через багато місяців були отримані дані з супутника TESS. Але оскільки їх увага була зосереджена на екзопланетах, то уваги з отриманими даними про спалах взагалі не приділялося.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button