Екологія

Теплий океан підмиває льодовий щит Гренландії, який тане

З'являються все нові і нові свідчення вчених про стан льодовикового щита Гренландії. Він тане швидше, ніж передбачали попередні моделі

Дослідження льодовика Петермана на північному заході Гренландії, проведене вченими з Каліфорнійського університету в Ірвайні і Лабораторії реактивного руху NASA, показало невідомий спосіб взаємодії льодовикового щита і океану. За словами гляціологів, результати роботи показують, що масштаби майбутнього підвищення рівня моря, викликаного руйнуванням полярних льодів, сильно недооцінюється.

Відламаний айсберг від льодовика Петерманна, Гренландія. Вікіпедія

Використовуючи дані супутникових радарів трьох європейських місій, група вчених з’ясувала, що лінія заземлення льодовика Петермана, тобто місце, де лід відділяється від суші і починає плавати в океані, істотно зміщується під час припливів і відливів. Це дозволяє теплій морській воді проникати всередину льодовика і прискорює його танення.

“Лінія заземлення льодовика Петермана мігрує на відстань від 2 до 6 кілометрів під час припливів і відливів», — говорить співавтор роботи Енріко Чирачі. – “Це на порядок більше, ніж очікувалося”.

Традиційний погляд на лінії заземлення під льодовиками, що виходять до океану, полягав у тому, що вони не мігрують під час припливних циклів і не спричиняють танення льоду, сказав він. Нове дослідження показує, що тепла океанічна вода проникає під лід по існуючих підльодовикових каналах, причому найбільша швидкість танення спостерігається якраз у лінії заземлення.

Дослідники виявили, що коли лінія заземлення льодовика Петермана відступила майже на 4 кілометри між 2016 і 2022 роками, тепла вода вирізала порожнину висотою понад 200 метрів у нижній частині льодовика, і ця порожнина зберігалася протягом усього 2022 року.

Зміна лінії заземлення льодовика Петерманна. https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2220924120
“Взаємодія між льодом і океаном робить льодовики більш чутливими до потепління океану”, — сказав старший співавтор роботи Ерік Ріньот. — “Ця динаміка не враховується в існуючих моделях. Але, якщо ми її врахуємо, прогнози підвищення рівня моря збільшаться на 200%. І це вірно не тільки для льодовика Петермана, але і для всіх льодовиків, що опускаються в океан, а це велика частина Північної Гренландії і вся Антарктида».

Вчені підкреслюють, що за останні кілька десятиліть Гренландський крижаний щит втратив мільярди тонн льоду. Велика частина втрат викликана потеплінням підповерхневих океанічних вод, що є результатом зміни клімату Землі. Під впливом океанської води, яка теплішає лід активно тане на фронті льодовиків. Льодовики ковзають по танучій воді, і лід швидше сповзає до моря, вважає Ріньо.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button