Наука

Тяга до алкоголю у жінок швидше переходить в залежність, ніж у чоловіків

Вчені Університету Центральної Флориди досліджували залежність тяги до алкоголю у жінок і чоловіків від настрою. Виявилося, що чоловіки найчастіше відчувають тягу, коли вони в гарному настрої, а жінки, — коли вони відчувають себе погано. На думку вчених зв’язок між поганим настроєм і бажанням випити може призвести до залежності від алкоголю.

Image by freestocks-photos from Pixabay

Дослідження, проведені раніше, показали, що тяга до алкоголю залежить від багатьох психологічних і соціальних факторів, причому ці фактори по різному впливають на жінок і чоловіків. Психологи Університету Центральної Флориди зосередилися на стимулах, які визначають тягу до алкоголю в цей момент саме з урахуванням біологічної статі.

У дослідженні взяли участь 69 студентів коледжів у віці від 18 до 29 років. Вони не вживали психоактивні препарати, у них не було депресії або якихось інших нервових розладів. Але всі учасники час від часу вживали алкоголь (переконаними непитущими вони не були). Приблизно дві третини учасників – жінки. Це не випадково. Вчених більше цікавило, як алкоголь вживають жінки.

Дані збирали так. Учасники носили з собою планшет і протягом 15 днів реєстрували поточний настрій і тягу до алкоголю: «наскільки ви зараз нервуєте/сумні/радісні?”і” наскільки сильно у вас зараз бажання випити?». Щоб об’єктивно оцінити тягу до алкоголю вчені попросили учасників виконувати завдання на увагу, в одних випадках пов’язане з алкоголем, в інших — ні. Коли у людини є реальна тяга, все, що нагадує алкоголь, сприймається з підвищеною увагою. Якщо людина хоче випити, і її попросити назвати «червоний» об’єкт на знімку, вона найімовірніше відзначить невеликий келих з вином, але якщо тяги немає, вона відзначить великий букет червоних троянд. Ці завдання на увагу дозволили внести коригування в самооцінку тяги до алкоголю. Всього було зроблено більше 4000 вимірювань.

Результати почасти були цілком передбачувані. Наприклад, в середньому позитивний настрій пов’язаний з короткочасною тягою до алкоголю. Але виявилося, що між чоловіками і жінками є серйозна відмінність.  Серед чоловіків майже завжди тяга до алкоголю посилювалася, коли вони відчували підйом настрою. У жінок ситуація виявилася зворотною: тяга до алкоголю виростала під час спаду настрою («низький позитив»).

На думку вчених у жінок, які відчувають тягу на “низькому позитиві”, може включатися процес, відомий як “теорія стимулюючого збудження” (Incentive-Sensitization Theory of Addiction)

Теорія стимулюючого збудження

Цю теорію, що пояснює виникнення залежності, запропонували американські нейропсихологи Кент Беррідж і Террі Робінсон. Вони пишуть: “мені це подобається” (тобто, я отримую від цього задоволення), і “я цього хочу” (тобто, це є об’єктом бажання) здаються майже синонімами. Однак схеми роботи мозку, які опосередковує психологічні процеси «отримання задоволення» і «виконання бажання» — абсолютно різні. “Бажання” генерується надійними нервовими схемами, які включають мезолімбічний дофамін. А ось отримання задоволення, опосередковано досить крихкими нервовими схемами і не залежить від дофаміну.

Нервові схеми “бажання” і “задоволення” Berridge & Kringelbach «Бажання» опосередковано надійною мозковою системою, включаючи передачу дофаміну (зліва, темно-сірі), тоді як «отримання задоволення» опосередковано обмеженою нервовою схемою гедоністичних точок (білі) Теорія залежності від стимулів і збудження (праворуч) показує, як «бажання» може зростати з часом незалежно від «приємності» в міру того, як людина стає залежною.

Якщо бажання міцніє (наприклад, тяга до алкоголю), але при цьому об’єкт бажання не приносить задоволення, розвивається залежність.

Як вважають психологи з Університету Центральної Флориди, якщо бажання випити виникає на «низькому позитиві», людина вже близька до формування залежності: їй по суті неважливо чи отримає вона задоволення, їй важливо випити. Те, що у жінок прийом алкоголю на “низькому позитиві” – досить часте явище, як показало дослідження, говорить про те, що жінкам слід бути особливо акуратними при вживанні алкоголю, навіть епізодичному.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments