Наука

Токсичні “вічні хімікати” легко вбираються через шкіру, з’ясували вчені

EnvInt: речовини групи ПФАС потрапляють у кровотік під час торкання

Британські вчені з Бірмінгемського університету виявили, що певні пер- і поліфтороалкільні речовини (PFAS) можуть легко проникати через шкірний бар’єр і потрапляти в кровотік людей і тварин. Це дослідження було опубліковане в науковому журналі Environment International (EnvInt).

by @freepik

PFAS – це група з 16 000 хімічних сполук. Вони широко використовуються у виробництві антипригарного посуду, водовідштовхувальних тканин та інших матеріалів з термостійкими і водонепроникними властивостями.

Оскільки ці речовини дуже повільно розкладаються в навколишньому середовищі, їх називають “вічними хімікатами”. Відомо, що PFAS можуть накопичуватися в організмі і викликати важкі захворювання, включаючи рак, ендокринні розлади, пошкодження репродуктивної системи і різні ускладнення вагітності.

У новому дослідженні фахівці вивчили 17 найпоширеніших PFAS. У своїх експериментах команда використовувала 3D-моделі, еквівалентні людській шкірі – багатошарові тканини, вирощені в лабораторії, які імітують властивості зовнішніх покривів тіла.

З 17 протестованих PFAS команда виявила, що 15 речовин продемонстрували значну абсорбцію через шкіру, причому щонайменше 5 відсотків експозиційної дози було поглинуто.

При досліджуваних дозах впливу абсорбція в кров найбільш регульованої ПФАС (перфтороктанова кислота; ПФОК) становила 13,5%, при цьому ще 38% застосованої дози утримувалося в шкірі для потенційного довготривалого потрапляння в кровообіг.

Кількість поглиненої речовини, схоже, корелює з довжиною вуглецевого ланцюга в молекулі. Наприклад, поглинання перфторопентанової кислоти було в чотири рази вищим, ніж у PFOA, і становило 59%, зазначають дослідники.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button