Наука

Тромбоцити відновили когнітивні здібності старіння мозку

Вчені з Австралії виявили незвичайні властивості речовини, яка виробляється тромбоцитами після занять фізкультурою. Цікаво, що ним можна скористатися навіть без спорту.

Гіпокамп миші. Мікроскопічне зображення в штучних кольорах / © Mark and Mary Stevens Neuroimaging and Informatics Institute, Science Photo Library

Багато досліджень показують, що регулярні фізичні вправи уповільнюють вікове погіршення когнітивних здібностей, а також служать хорошою профілактикою хвороби Альцгеймера. Експерименти на тваринах підтвердили, що фізична активність призводить до виникнення нових клітин в гіпокампі (бере участь у формуванні пам’яті) — частини мозку, що відповідає за навчання, довготривалу і короткочасну пам’ять — і вироблення екзеркінів (сигнальні молекули, які несуть користь для здоров’я).

Однак про молекулярні механізми того, як фізкультура покращує мозок, і про те, що саме виступає джерелом вироблення екзеркінів, було мало що відомо.

Кілька років тому група вчених з Квінслендського університету (Австралія) в експериментах на молодих мишах з’ясувала, що при фізичних навантаженнях у тварин виробляється особливий хемокін — тромбоцитарний фактор 4 (PF4), автори називають його екзеркіном PF4. Дослідники також дізналися, що за вироблення PF4 відповідають тромбоцити — без’ядерні клітини, які, як вважалося раніше, відповідальні лише за згортання крові при кровотечах. Коли цей екзеркін доставлявся в мозок мишей, він сприяв утворенню нових клітин (нейрогенез) в гіпокампі.

Тепер же вчені провели нові експерименти, вже на літніх мишах. Зокрема, вони намагалися з’ясувати, як тромбоцити та екзеркіни вплинуть на мозок цих гризунів і чи зможе PF4 «запустити» нейрогенез у гіпокампі, а також уповільнити зниження когнітивних здібностей. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Communications.

Для експерименту вчені взяли дві групи старих мишей. Першій вводили фізрозчин, а другій — речовину PF4, після чого дивилися, як зміняться їх здатність до навчання і пам’ять, тобто функції, пов’язані з роботою гіпокампа.

Гризуни, яким вводили PF4, показали кращий результат в тестах на пам’ять і навчання, ніж миші, яким вводили фізрозчин. Вчені прийшли до висновку, що у старих тварин з другої групи відбулося омолодження мозку, «запустився» нейрогенез і покращилися когнітивні здібності.

“Наше дослідження показало, що екзеркін PF4, який виробляється тромбоцитами після тренувань, омолоджує мозок і покращує когнітивні здібності у літніх особин», — пояснив Одетт Лейтер, провідний автор дослідження.

Лікування на основі речовини PF4 не стане повноцінною заміною фізичним вправам, підкреслили вчені. Однак для людей похилого віку, які не можуть займатися спортом через проблеми з рухливістю, як і для молодих людей, які лінуються займатися фізичними вправами, це відкриття може бути дуже корисним. Нехай екзеркін PF4-лише сурогат нормальних вправ, який не може омолодити організм так само, як спорт, для тих, кому недоступний повноцінний аналог, інтерес може представляти і такий замінник.

В майбутньому австралійські вчені планують провести випробування на людях, але раніше вони мають намір з’ясувати, як миші з хворобою Альцгеймера реагують на PF4.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button