Різне

Цікаві факти про те, яким було життя у першому столітті

1. Рим був найбільшим містом у світі

До 1 року нашої ери Рим, чиє населення складало десь між 800 000 і 1 мільйоном жителів, був самим великим і могутнім містом світу. Велика частина з того, що ми знаємо про цивілізації цієї давньої епохи, відома нам з історії, записаної під час римського панування.

foto_cikavosti_09.06.2014-2_500

2. Населення Землі налічувало близько 231 мільйона людей

Практично неможливо дізнатися точну цифру, але за деякими оцінками, населення Землі становило близько 200 мільйонів людей. Найбільш населеними областями були громади, засновані біля річки Ганг, Тигр, Янцзи, Ніл і По.

3. Було поширено раннє заміжжя

Єврейські дівчата, наприклад, виходили заміж, коли їм виповнювалося 12,5 років. В ті часи, шлюб укладали у два етапи. Формальна заручини узгоджувалася між чоловіком і батьком дівчинки. Через кілька місяців, дівчинка переїжджала в будинок чоловіка. Тільки після переїзду шлюб вважався офіційним.

Читайте також: Шокуючі факти з життя і побуту Древніх римлян

4. У жінок зовсім не було, або були, але дуже обмежені юридичні та економічні права

Жінка рідко була економічно незалежною. Заробітки жінки переходили безпосередньо її батькові або чоловікові, в залежності від її сімейного стану. Юридично жінки не мали права подати на розлучення, у той час як чоловіки могли розпорядитися про відмову від дружини. З іншого боку чоловік повинен був бути впевнений у тому, що зможе викупити свою дружину в разі, якщо він виявиться в полоні.

5. Перепис Китаю в другому столітті нараховує 57 671 400 людей

Вважається найдавнішим зі збережених у світі переписом населення, зробленим династією Хань. Був націленим на те, щоб підрахувати своїх людей для того, щоб визначити доходи і військову міць у кожному регіоні. І навіть в першому столітті, на частку Китаю припадало величезна частина загального населення земної кулі.

6. Перші торгові апарати продавали священну воду

Торгові апарати були винайдені в першому столітті нашої ери в місті Олександрія. Однак, жителі цього міста купували не чіпси і газовану воду, а священну воду. Коли монетка потрапляла в щілину апаратау, її вага витягувала пробку з крана, і апарат подавав священну воду.

7. Люди почали освоювати сучасні книги

До першого століття, велика частина з того, що було написано, ще можна було знайти на сувоях пергаменту. Але з початком першого століття, зародилася практика нанизування дерев’яних табличок до кодексу. Будучи попередником книги, кодекс став популярним, як тільки він був використаний для того, щоб переписати Біблію, що і зробила нова релігійна група – християни.

8. Економіка міста і країни була абсолютно різною

Звичайно, до цих пір існують відмінності в цінах між міськими і сільськими областями, але така різниця не зрівняється з тією, що була в першому столітті. Наприклад, фрукти були в 3-6 разів дорожче в Єрусалимі, ніж в навколишній  сільській місцевості. Домашня худоба також була дорожчою в місті, а голуби для жертвопринесення продавалися з великою вигодою.

9. Ви могли працювати погоничем верблюдів, організатором змагань голубів або збирачем собачого гною

У першому столітті були досить дивні види робіт. Перелік професій, на які більша частина населення дивилися з презирством, включав в себе роботу пастуха, м’ясників і лікаря.

10. Після роботи чоловіки проводили час в громадських лазнях

Громадські лазні були основною частиною римської культури та повсякденного життя. До кінця робочого дня чоловіки різного віку і соціальних класів збиралися в місцевих лазнях для того, щоб обговорити справи і розслабиться. Також на території, де розташовувалися лазні, були майданчики для спорту і купівлі продуктів.

11. Гладіатори були кимось на кшталт нинішніх кінозірок

Незважаючи на крайню жорстокість, гладіаторські бої були популярною формою суспільної розваги в першому столітті в Римі. Незважаючи на те, що багато гладіаторів були злочинцями, рабами або полоненими, успішні учасники здобували велику славу і багатство.

Читайте також: Стародавні винаходи Риму в сучасному світі

12. Замість футболу люди відвідували перегони на колісницях

Як і у випадку з гладіаторскими боями, перегони на колісницях були небезпечним і кривавим спортом, який часто призводив до смерті наїзника або коня. Однак, все це робило змагання ще більш популярним. Так, на одному з найдавніших стадіонів у Римі – Великому цирку, збиралося близько 200 000 фанатів гонитви на колісницях.

13. Вже тоді існував тероризм

Терористи ранніх часів – сикарії або як їх ще називали “кинжальники” були екстремістською групою, які виступали проти римського керівництва над євреями і хотіли повернути Єрусалим.

14. У моді були туніки і тоги

Більшість чоловіків і жінок в Стародавньому Римі носили туніки, які вони зав’язували поясом на талії. Довжина і дизайн туніки визначали соціальний статус людини. Римляни, що належали до еліти носили довгі туніки в смужку, в той час як раби і робітники носили туніки, які були вище коліна для того, щоб одяг не заважав руху. Тільки чоловікам дозволялося носити тоги, які драпірувати навколо тіла поверх туніки.

15. Дитяча смертність була дуже високою

У першому столітті, не менше 75 відсотків дітей доживали до року, а половина всіх дітей вмирала до 10 років. Саме батько вирішував залишати новонароджену дитину в будинку. Якщо дитина мала вади, або сім’я не могла утримувати дитину, її залишали на вулиці, де хтось інший міг підібрати її як раба або слугу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button