Людина

Цукор діє на мозок так само, як і стрес

Всі люди знають, що солодкі продукти можуть негативно вплинути на зуби і обсяг талії, але нове дослідження вчених з Університету Нового Південного Уельсу в Австралії також показало, якої шкоди цукор може завдати здоров’ю мозку.

Цукор діє на мозок так само, як і стрес

Зміни, які фахівці спостерігали в області мозку, яка контролює емоційну поведінку і когнітивні функції, були аналогічні тим, які виникають у відповідь на стресові події. Як відомо, несприятливі події в ранньому віці, такі як стрес і жорстке звернення, збільшують ризик розвитку психічних розладів у більш пізньому віці.

Що стосується цукру, то лікарі давно довели шкоду надмірного вживання солодощів. Так, продукти з високим вмістом цукру підвищують ймовірність виникнення ожиріння, діабету, серцево-судинних захворювань, раку та інших патологій. Одне тільки вживання солодких газованих напоїв щорічно забирає життя приблизно 184000 людей.

Фахівці провели досліди на лабораторних щурах, взявши за основу теорію, згідно з якою стрес, перенесений в ранньому дитинстві, може бути причиною психічних розладів у зрілому віці. Новонароджені щурята були розділені на дві групи – в той час, як одна з них перші 9 днів життя росла в стресових умовах, щурята з другої групи не піддавалися впливу стресу. Кожна з двох груп була розділена на дві підгрупи – одну з них годували звичайною їжею, тоді як в раціоні другої переважав цукор.

Проаналізувавши стан щурів через 15 тижнів, дослідники виявили, що у гризунів, які їли багато цукру і не піддавалися стресу, гіпокамп був змінений подібно щурам, які відчували стрес в ранньому дитинстві і не пробували цукор. Найбільшою мірою гіпокамп був змінений у тих щурів, які зазнавали стрес і харчувалися цукром. При цьому найбільш здоровими тваринами виявилися щури з підгрупи, які росли в спокійній обстановці і харчувалися звичайною їжею.

Читайте також: 

Таким чином, поєднання стресу і споживання цукру викликало найбільш потужний негативний ефект, про що свідчили патологічні зміни в гіпокампі. Ці зміни були пов’язані з тим, що гормон стресу кортизол вбивав нервові клітини, при цьому відсутність стресу і правильний раціон харчування сприятливо відбивалося на здоров’ї мозку. Відзначається, що загибель нервових клітин у мозку загрожує розладами пам’яті та розвитком нейродегенеративних захворювань.

Отримані результати показують, що пережитий у дитинстві стрес посилюється надмірним споживанням продуктів, багатих цукром. Зміни в головному мозку, викликані вживанням цукру, викликають велике занепокоєння у медиків, враховуючи високий рівень споживання солодкої продукції серед людей, особливо серед дітей у віці від 9 до 16 років. Експерти закликають батьків стежити за раціоном харчування своїх дітей, намагаючись обмежити в ньому цукор, який може призвести до незворотних змін у роботі мозку.

За словами дієтологів, калорії з цукру, які надходять в організм, не повинні перевищувати 10% від загальної денної калорійності. В одній чайній ложці цукру міститься від 25 до 30 калорій. Фахівці кажуть, що добова норма споживання цукру для жінок становить максимум 6-7 чайних ложок цукру, а для чоловіків – 9 чайних ложок.

У подальших дослідженнях вчені планують розглянути можливі довгострокові наслідки надмірного споживання цукру – особливо в ранньому віці – на мозок і поведінку.

Натхнення: healthvesti.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button