Людина

Розкритий незвичайний зв’язок між довголіттям і гормонами

Високий рівень статевих гормонів виявився характерний для тих літніх чоловіків, чиї клітини старіють з відносно повільною швидкістю. Вивчення особливостей роботи їх організму допоможе сповільнити старість, пишуть біологи в журналі Clinical Endocrinology.

“Населення планети старіє і стає більш схильним до хвороб, і тому нам вкрай важливо зрозуміти, як можна “оздоровити” цей процес. Статеві гормони, такі як тестостерон, або пов’язані з ними молекули, подібні естрадіолу, можуть або просто показувати біологічний вік людини, або ж безпосередньо його ставити”, — заявив Бо Йеп (Bu Yeap) з університету Західної Австралії в Перті.

В останні роки вчені активно шукають способи оцінювати так званий “біологічний вік людини”. Під цим терміном вчені розуміють те, наскільки старими або молодими виглядають тканини і органи конкретного індивіда у порівнянні з іншими людьми з його вікової категорії.

Розбіжності між календарним і біологічним віком, як вважають біологи, допоможуть лікарям визначати, чи треба звертати особливу увагу на здоров’я їх пацієнтів і допомагати їм прожити максимально довго.

У більшості випадків медики визначають біологічний вік, вимірюючи довжину так званих тіломер. Під цим словом вчені розуміють кінцеві ділянки хромосом, які захищають ДНК від пошкоджень. При кожному діленні клітини вони стають коротшими, коли їх довжини виявляється недостатньо для нового поділу, клітка “йде на пенсію” або гине.

Йеп і його колеги відкрили вкрай незвичайний зв’язок між довжиною тіломер та концентрацією певних статевих гормонів в крові людини, вивчаючи стан здоров’я приблизно трьох тисяч літніх австралійців у віці від 70 до 89 років.

За словами дослідників, ідея провести подібне дослідження зародилася у них після того, як вони помітили, що в середньому тіломери чоловіків дещо коротші, ніж у жінок. Це наштовхнуло їх на думку, що ці відмінності можуть бути пов’язані різними гормональними профілями.

Вони перевірили цю теорію, виловивши невелика кількість лейкоцитів зі зразків крові своїх підопічних, вимірявши їх довжину тіломер і зіставивши ці дані з тим, як багато трьох статевих гормонів – тестостерону, станолона і естрадіолу – присутнє в їх організмі.

Ці виміри несподіваним чином показали, що біологічний вік чоловіків не відбивався на концентрації тестостерону і його біологічно активному “кузену”, а на частці головного продукту їх розпаду – естрадіолу, за сумісництвом пов’язаного з виробництвом естрогену, головного жіночого гормону.

Як виявилося, чим більше цієї речовини присутньо в крові чоловіків, тим молодше виглядали їхні клітини. Аналогічним чином, ці ж люди виглядали більш міцними фізично, ніж їх однолітки з низькою часткою естрадіолу в крові.

Що цікаво, найстарші учасники дослідів мали максимально високу концентрацію цього гормону, що може пояснювати, як їм вдалося дожити до віку в 85-89 років. Чоловіки з більш низькими частками естрадіолу просто не дотягли до цієї позначки і померли помітно раніше.

“Якщо в майбутньому ми підтвердимо, що статеві гормони дійсно впливають на швидкість старіння чоловіків, то ми повинні перевірити їх роботу, вводячи в організм добровольців тестостерон. Він буде поступово перетворюватися в естрадіол і заважати скорочення довжини тіломер”, — підсумовує Йеп.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button