Земля

У болотах Північної Європи людей ховали і топили 7000 років (фото)

Найчастіше в болота потрапляли після насильницької смерті. Болота також були популярним місцем для самогубства

Міжнародна група вчених проаналізувала понад 1000 останків тіл, витягнутих з боліт у 226 місцях Європи. Вчені показали, що людей ховали в болотах близько 7000 років: останні подібні поховання датуються вже Новим часом. Такі поховання зустрічаються майже виключно в Північній Європі та Великобританії.

Міжнародна група археологів проаналізувала понад 1000 стародавніх людських останків, знайдених у 226 заболочених місцях Європи. Вчені виявили, що ці “болотні тіла” були частиною багатотисячолітньої традиції. Людей ховали в болотах з доісторичного періоду до раннього Нового часу.

Кілька болотних тіл відомі своїм надзвичайно хорошим збереженням, наприклад, людина Ліндоу з Великобританії, людина Толлунд з Данії та дівчина іде з Нідерландів. Ці тіла являють собою знімок життя в далекому минулому, і дослідники можуть відновити такі деталі, як їх останній прийом їжі і навіть причину смерті — більшість з них були вбиті і зазвичай трактуються як людські жертвоприношення. Однак ці добре збережені екземпляри – лише мала частина того, що було знайдено.

“Буквально тисячі людей зустріли свій кінець в болотах, щоб через століття їх знайшли під час видобутку торфу, — сказав доктор Рой ван бік з Вагенінгенського університету.

Болотна мумія молодої жінки, знайдена в 1936 році в Рабівері, Естонія. Естонський Національний музей вона померла в 17-18 століттях і є одним з небагатьох відомих болотних тіл зі Східної Європи.

Болотні тіла, вивчені в цьому дослідженні, можна розділити на три основні категорії:

  1. «болотні мумії» — знамениті тіла зі збереженою шкірою, м’якими тканинами і волоссям;
  2. «болотні скелети», цілі тіла, від яких збереглися тільки кістки;
  3. і часткові останки болотних мумій або скелетів.

Різні типи тіл в основному є результатом різних умов збереження: деякі болота краще підходять для збереження людських тканин, а інші краще зберігають кістки.

“Нове дослідження показує, що акцент минулих археологічних досліджень на невеликій групі вражаючих болотних мумій спотворив наші погляди, — сказав доктор ван Бік, — всі три категорії дають цінну інформацію, і при їх об’єднанні виникає абсолютно нова картина».

Вивчення всіх трьох видів болотних тіл показує, що вони є частиною тисячолітньої, глибоко вкоріненої традиції. Це явище почалося в Південній Скандинавії в епоху неоліту, близько 5000 р. до н. е., і поступово поширилося по Північній Європі. Наймолодші знахідки, відомі з Ірландії, Великобританії та Німеччини, показують, що традиція продовжувалася в Середні віки та ранній Новий час.

Нове дослідження також показує, що багато знахідок свідчать про насильницьку смерть. Це насильство часто трактується як ритуальні жертви, страчені злочинці або жертви нападу. Але аналіз письмових джерел останніх століть свідчать і про значну кількість смертей від нещасних випадків на болотах, а також про самогубства.

“Це показує, що ми не повинні шукати єдиного пояснення для всіх знахідок, — сказав доктор ван Бік, — випадкові смерті і самогубства могли бути поширені і в більш ранні періоди. В цілому, це захоплююча нова картина, яка є одним з багатовікових, різноманітних і складних явищ і розповідає безліч історій про такі дуже людські теми, як насильство, релігія і трагічна випадковість».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button