Всесвіт

У чорній дірі виявлена колосальна буря

У далекій-далекій галактиці, біля самих витоків Всесвіту, надмасивна чорна діра закочує справжню істерику.

ALMA (ESO / NAOJ / NRAO)

Вона метає в міжгалактичний простір величезні струмені – це справжній шторм, який вирує, на щастя, на відстані 13,1 мільярда світлових років від нас. Це найдальша з виявлених на сьогодні бур. Її відкриття – ключ до розгадки того, як утворилися галактики.

«Питання в тому, коли у Всесвіті виникли галактичні вітри,пояснює астроном Такума Ідзумі з Національної астрономічної обсерваторії Японії (NAOJ). – Це важливе питання, тому що воно пов’язане з загадкою астрономії: як галактики й надмасивні чорні діри еволюціонували ».

Надмасивні чорні діри неможливо вивчати окремо від галактик. Ці величезні об’єкти, маса яких в мільйони чи мільярди разів перевищує масу Сонця, є серцем галактичної системи – це гравітаційне ядро, навколо якого обертається все інше в галактиці.

Чорні діри також грають величезну роль у формуванні галактик. Наприклад, за допомогою механізму зворотного зв’язку. Сильні вітри надмасивної чорної діри пронизують космос, несучи матеріал, який може утворювати зірки. При цьому розмір чорної діри обмежує зоряну масу галактики.

Маса надмасивної чорної діри зазвичай більш-менш пропорційна розміру центральної опуклості галактики. Астрономи не знають, що на це впливає, але явно чорні діри і їх галактики розвиваються разом, а не формуються окремо, об’єднуючись в більш пізні періоди.

Вже згадана вченими галактика під назвою J1243 + 0100 утворилася всього через кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху. Аналіз радіовипромінювання в галактиці показав потужні виверження речовини зі швидкістю 500 кілометрів на секунду. У рік діра викидає 447 мас сонць. Отже, зворотний зв’язок виник ще в ранньому Всесвіті. Маса ж самої надмасивної чорної діри приблизно в 330 мільйонів разів перевищує масу Сонця.

«Наші спостереження підтверджують недавнє комп’ютерне моделювання, яке передбачило, що коеволюційні відносини існували навіть приблизно 13 мільярдів років тому, – каже Ідзумі. – Ми плануємо спостерігати і інші подібні об’єкти, щоб з’ясувати, чи є початкова коеволюція, яка спостерігається в даному об’єкті, типовою для Всесвіту тих часів ».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button