Всесвіт

У подвійної зірки знайшли “гарячі точки”. Вони пов’язані з органікою

Астрофізики спостерігали локалізовані гарячі ділянки в пилу, що оточує молоду зоряну систему. Дослідження розкриває еволюцію планетарних систем.

Група астрофізиків під керівництвом Інституту позаземної фізики Товариства Макса Планка виявила кілька гарячих областей у протопланетному диску, що оточує молоду двійкову зоряну систему IRAS 16293-2422. Дослідження показало, що теплові «аномалії» не пов’язані з випромінювання зірок, що утворюються, а викликані швидким рухом газу всередині протопланетного диска. Саме воно веде до утворення складних органічних молекул, знайдених в системі раніше, вважають вчені.

Збільшене зображення області, що оточує дві протозірки (позначені зірочками), гарячі області, незв’язані з протозірками позначені хрестиками. Зображення: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Maureira et al.

Зоряна система IRAS 16293-2422 складається з двох молодих зірок, маса яких порівнянна з сонячною. Вчені використали можливості радіообсерваторії ALMA, розташованої в Чилі, щоб вивчити систему з максимальною роздільною здатністю. Дослідники зробили детальні знімки центру майбутньої планетарної системи і виявили, що області концентрації гарячого пилу не корелює з положенням молодих зірок.

Дивно, але ми виявили локальні гарячі області або» гарячі точки”, ймовірно, викликані локальними ударами в газі, схожими на звукові удари літаків. Марія Хосе Морейра, керівник дослідження Інституту позаземної фізики Товариства Макса Планка

Дані спостережень ALMA на різних довжинах хвиль. Зображення: Marіa Josе Maureira et al., Astrophysical Journal Letters

Такі зіткнення можуть змінити хімічний склад газових і пилових хмар, вивільняючи окремі молекули, заморожені в частинках льоду протопланетного диска, пояснюють вчені. Взаємодія таких молекул в перспективі призводить до формування більш складних, в тому числі органічних структур, необхідних для зародження життя. Таким чином, зіткнення частинок газу можуть змінити хімічний склад матерії і її кількість, а значить, і властивості утворюються планетарних систем, укладають дослідники.

Система IRAS 16293-2422 розташована на відстані близько 450 світлових років від Землі. Хоча вона і складається з двох зірок сонячної маси, в іншому за своїми властивостями вона близька до нашої Сонячної системи і може використовуватися в якості лабораторії для спостережень, відзначають вчені. Раніше в газі, що оточує зірки, виявили гліколевий альдегід — просту форму цукру. Це був перший випадок виявлення цукрів у зірок сонячного типу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button