Всесвіт

“Вебб” розглянув складну мережу з газу і пилу в рукавах сусідніх галактик (фото)

Телескоп “Джеймс Вебб” досліджував три спіральні галактики, розташовані недалеко від Землі.

Європейське космічне агентство опублікувало результати спостереження космічного телескопа “Джеймс Вебб” за кількома спіральними галактиками, розташованими в найближчій частині Всесвіту. Спостереження в середньому інфрачервоному діапазоні показують мережу гігантських порожнин і бульбашок в газових рукавах, які не помітні у видимому світлі.

Астрофізики використовували прилад середнього інфрачервоного діапазону (MIRI) телескопа, щоб вивчити три спіральні галактики з перемичкою — NGC 1433, NGC 1365 і NGC 7496. Нові спостереження – частина дослідницької програми PHANGS з вивчення 19 найближчих спіральних галактик. Вчені вважають, що за допомогою телескопа «Джеймс Вебб» вийде досліджувати зіркоутворення на самому ранньому етапі, який зазвичай прихований в тумані газу і пилу.

Знімок галактики NGC 1433 в середньому інфрачервоному діапазоні, отриманий телескопом «Джеймс Вебб». Зображення: NASA, ESA, CSA, J. Lee (NOIRLab), A. Pagan (STScI)

Знімок галактики NGC 1433 в ультрафіолетовому спектрі і видимому світлі, отриманий телескопом «Хаббл». Зображення: ESA/ Hubble, NASA

Зображення, отримані за допомогою MIRI, показують в спіральних рукавах цих галактик мережу структурованих елементів: порожнин з пилу, що світяться і величезних бульбашок газу. На деяких ділянках зображень видно сліди дуже молодих зірок, що виділяють енергію, а в деяких випадках — «здувають» газ і пил з навколишнього простору.

NGC 1433 розташована в 46 млн світлових років від Землі в сузір’ї годинник. На знімку цієї галактики видно щільне і яскраве ядро з унікальною структурою подвійного кільця. Воно являє собою щільно закручені спіральні рукави, які утворюють овал уздовж осі перемички галактики. Яскравість галактики та відсутність великої кількості пилу на зображенні NGC 1433 свідчать про можливе недавнє злиття або зіткнення двох галактик.

Знімок галактики NGC 1365 в середньому інфрачервоному діапазоні, отриманий телескопом «Джеймс Вебб». Зображення: NASA, ESA, CSA, J. Lee (NOIRLab), A. Pagan (STScI)

Знімок галактики NGC 1365 в ультрафіолетовому спектрі і видимому світлі, отриманий телескопом «Хаббл». Зображення: ESA/ Hubble, NASA, J. Lee, The PHANGS-HST Team

NGC 1365 – спіральна галактика з подвійною перемичкою, розташована на відстані близько 56 млн світлових років від Землі. Це одна з найбільших галактик, відомих нині: її довжина вдвічі перевищує довжину Чумацького Шляху. На знімку цієї галактики добре видно нитки пилу, сформовані навколо печеристих чорних бульбашок газу. Крім того, дослідники виявили кілька раніше невідомих скупчень молодих зірок.

NGC 7496 – найближча з трьох галактик. Вона знаходиться на відстані близько 24 млн світлових років від землі в сузір’ї Журавель. У центрі цієї галактики є активне ядро: надмасивна чорна діра, що випромінює струмені. Попередній аналіз даних показав розташування близько 60 нових прихованих в хмарах пилу і газу скупчень молодих зірок.

Знімок галактики NGC 7496 в середньому інфрачервоному діапазоні, отриманий телескопом «Джеймс Вебб». Зображення: NASA, ESA, CSA, J. Lee (NOIRLab), A. Pagan (STScI)

Знімок галактики NGC 7496 в ультрафіолетовому спектрі і видимому світлі, отриманий телескопом «Хаббл». Зображення: ESA/ Hubble, NASA, J. Lee, The PHANGS-HST Team

Дослідники вважають, що подальший аналіз допоможе зрозуміти, як процеси формування зірок впливають на розвиток та еволюцію галактик з часом. Поки завершено аналіз п’яти з 19 обраних для проекту галактик.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button