Земля

Виверження Тонга зробило масштабний вплив, порівнянний зі сонячною бурею

Дослідники з обсерваторії Массачусетського технологічного інституту визначили природу електромагнітних хвиль, що викликали збурення в іоносфері Землі після виверження вулкана Тонга. Звіт про дослідження опублікований в журналі Frontiers in Astronomy and Space Sciences.

Дані, отримані від більш ніж п’яти тис. наземних приймачів глобальної навігаційної супутникової системи (GNSS), підтвердили наявність атмосферних хвиль, викликаних виверженням вулкана Тонга. Сліди впливу цих хвиль фіксувалися в іоносфері на висоті близько 300 км над рівнем моря протягом чотирьох днів. Хвиля, викликана виверженням, тричі обігнула Землю.

Як повідомлялося раніше, згідно з вимірами глобальної диференціальної системи глобального позиціонування (GDGPS), керованої лабораторією реактивного руху НАСА, потужне підводне виверження вулкана викликало коливання в іоносфері Землі.

Вчені з обсерваторії Массачусетського технологічного інституту вважають, що збурення в іоносфері виникло через вплив хвиль Лемба. Це хвилі, що поширюються в пружному середовищі і сформовані комбінацією стоячих і біжучих хвиль. Хвилі Лемба, викликані виверженням, рухалися зі швидкістю звуку навколо Землі без зменшення амплітуди коливань.

Іоносферні збурення, що переміщуються, за даними GNSS. Горизонтальна вісь показує час, вертикальна вісь показує відстань. Зображення: МТІ

Дослідники відзначають, що, хоча хвилі Лемба поширюються на поверхню Землі, вони можуть обмінюватися енергією з іоносферою. Раніше передбачалося, що вплив на іоносферу могли надавати аналогічні хвилі, викликані масивним виверженням вулкани Кракатау в 1883 році. Однак, підкреслюють вчені, тільки зараз вдалося отримати перші докази тривалого впливу таких хвиль на іоносферу Землі.

“Відомо, що тільки сильні сонячні бурі викликають глобальні іоносферні збурення (ГІЗ), які зберігаються протягом декількох годин або днів. Виверження вулканів зазвичай викликають збурення тільки в радіусі декількох тисяч км —  говорить Шунрон Чжан, один із співавторів дослідження. – Виявивши глобальні ГІЗ в космосі на великій відстані від поверхні Землі, ми не тільки показали вплив хвиль Лемба, але також виявили принципово новий фізичний процес. Виявляється, сигнали з нижніх шарів атмосфери можуть викликати серйозні коливання навіть у глибокому космосі”.

Вчені повідомили, що продовжать спостереження за тими наслідки, які виверження вулкана Тонга надасть на космічну погоду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button