Земля

Прибережним регіонам загрожує «глобальне затоплення»

Нове дослідження кліматологів з США демонструє підвищений ризик затоплення багатьох прибережних регіонів світу.

Планомірне підвищення рівня моря — давно відомий процес, який дослідники спостерігають з середини XIX століття. Згідно з раніше отриманими даними, протягом минулого століття глобальний рівень моря підвищився на 17 см. Головною причиною всього цього називають глобальне потепління (є й інші фактори, але їх значимість незрівнянно менша). Останнє все частіше пов’язують з діяльністю людини.

Не зважаючи на це прогнози щодо майбутнього підвищення рівня моря розходяться, та й самі автори робіт часто утримуються від конкретики, пропонуючи як умовно «позитивний», так і умовно «негативний» сценарій. Відповісти на деякі питання зараз постаралися американські кліматологи з Колорадського університету в Боулдері. Результати дослідження викладені у виданні Proceedings of the National Academy of Sciences.

Експерти створили модель, яка описує динаміку рівня моря. Висока точність прогнозування була досягнута за допомогою детального аналізу супутникових даних, що стосуються динаміки середнього рівня Світового океану. Ця інформація була зібрана супутниками NASA, запущеними в різний час, починаючи від TOPEX/Poseidon (1992 рік) і закінчуючи Jason-3 (2016 рік). Однією з особливостей побудованої моделі, яка збільшує її точність, стало застосування методики, що дозволяє «відсіяти» локальні фактори, які впливають на підвищення рівня моря (наприклад, серію вивержень філіппінського вулкана Пінатубо). Таким чином, акцент був зроблений саме на глобальні зміни.

Прибрежным регионам грозит «глобальное затопление»

Динаміка зміни середнього рівня світового океану (global mean sea level, GMSL) з 1993 по 2017 рік. Синім позначені вихідні дані, червоним — за вирахуванням впливу вивержень Пінатубо, зеленим — за вирахувань вкладів вивержень Пінатубо і Ель-Ніньо / ©R. S. Nerem et al./ PNAS, 2018

Висновки виявилися невтішними: вчені з’ясували, що рівень моря щороку підвищується на 2,9 міліметра, а щорічне прискорення зростання за останні 25 років у середньому становить 0,084 міліметра в рік. Ці дані добре вписуються в модель постійного прискорення.

[box type=»shadow» ]Згідно з прогнозом, до 2100 року рівень Світового океану підніметься на 65 см, у порівнянні з початком поточного сторіччя.[/box]

Це загрожує затопленням безлічі прибережних регіонів по всьому світу, що викличе складно прогнозовані події глобального масштабу, які торкнуться навіть райони, віддалені від берегових ліній. Повені особливо сильно вдарять по узбережжях Південної Флориди, Бангладешу, Шанхая і частини Вашингтона.

При цьому варто сказати, що кліматичні моделі, які не враховують прискорення підйому рівня моря, прогнозують значно менше зростання до кінця сторіччя — на 30 см в рік. Останнє також може мати тяжкі глобальні наслідки, хоча загроза нових катастроф у цьому разі буде менше.

Кнопка «Наверх»