Земля

У найближчі 20 років на Алясці чекають 300-метрове цунамі

Це тільки так здається, що вода є нешкідливою. Все через те, що у звичайному житті ми рідко зустрічаємося з обсягами цієї речовини, що перевищують обсяг басейну. В реальності куб води заввишки метр важить як автомобіль, рухаючись зі швидкістю навіть 40 кілометрів на годину, він може накоїти дуже багато лиха. А тепер уявіть хвилю заввишки 30 метрів, що мчить зі швидкістю 50-80. Такі цунамі забирають сотні тисяч життів, якщо обрушуються на великі населені пункти (наприклад, в Південно-Східній Азії). Зараз вчені передбачили прихід хвилі висотою 300 метрів, яка обрушиться на Аляску недалеко від Анкоріджа, можливо, навіть у цьому році. Чому так відбувається і чим це загрожує?

Як зароджуються цунамі

Зазвичай цунамі — гігантські хвилі, які зносять усе на своєму шляху — зароджуються в океані, в тих місцях, де є тектонічні розломи. Саме тому і існує поняття цунамонебезпечного регіону. У таких місцях ймовірність “хвиль-убивць” дуже висока. Місцева влада намагається вживати заходів і будувати якісь спеціальні укриття, але враховуючи, що справу доводиться мати з силами природи, сподіватися на рукотворні засоби захисту не доводиться.

Єдиним дієвим способом захисту є укриття на висоті, якомога далі від берега океану. В небезпечних регіонах є навіть спеціальні покажчики, куди бігти у разі попередження про небезпеку. Так можна врятувати життя, але не майно, яке неминуче залишиться на березі.

В результаті різкого підйому частини дна океану, викликаного тим, що одна плита заходить на іншу і підіймається вгору, відбувається виштовхування великого об’єму води. Під час зсуву одна з плит може піднятися на 5-7 метрів на своєму шляху. Цього достатньо для утворення цунамі, який у відкритому океані може мати висоту 3-5 метрів і майже не відчуватися судами середнього розміру. Натомість, дійшовши до суші, по мірі підйому дна нижня частина хвилі гальмується, а верхня наростає. Так і утворюються хвилі заввишки в десятки метрів.

Вчені чекають 300-метрове цунамі на Алясці

Є й інший спосіб утворення величезних хвиль. Спробуйте кинути у воду камінь. Що станеться? Звичайно, піде хвиля. А якщо кинути камінь у проталину або просто витягнуту калюжу (наприклад, в колії від колеса), хвиля буде ще більша, оскільки буде мати напрямок. Об’єм води буде витіснятися не в усі сторони, а тільки дві. У підсумку вона тільки посилиться.

В таких умовах посилення хвилі неминуче.

А тепер уявіть собі, як поводиться вода, якщо кинути в неї не просто камінь, а камінь, який важить мільйони тонн. Приблизно таке вчені очікують на Алясці.

Річ у тім, що в цьому регіоні дуже багато льодовиків і вузьких заток, які йдуть на багато кілометрів углиб материка. Зараз вчені забили тривогу і передбачили, що в районі затоки Прінс-Вільям, яка розташована на схід від півострова Кенай, може утворитися величезне цунамі, висота якого складе 300 метрів.

Тривогу здійняв місцевий підрозділ Геологічної та геофізичної служби. За словами директора відомства Стіва Мастермана, його колеги отримали свідоцтво, що швидке танення льодовика Баррі, який знаходиться приблизно за 50 кілометрів від міста Уїттієр і в 121 кілометрі від Анкоріджа, може загрожувати справжньою катастрофою.

Якщо прогнози вчених вірні, то загроза виникнення цунамі в найближчі 20 років оцінюється майже стовідсоткова. Є навіть ймовірність того, що станеться це вже в поточному році. Ось такий поворот. Втім, це не перше цунамі такої висоти, яке відбувається в цьому регіоні. Саме тут в 1958 році було зафіксовано найвище цунамі в історії спостережень. Сталося це в затоці Літуйя. Тоді висота хвилі склала 524 метри. У той час цього, на щастя, майже ніхто не бачив, крім моряка, який видав якусь незв’язну розповідь. У підсумку, загинуло лише 9 осіб, а висота хвилі була зафіксована при аналізі пошкоджень рослинності на стрімких берегах тієї зони.

Нове цунамі відбудеться з тієї ж причини. А саме, з-за того, що в результаті танення льодовика в воду впадуть мільйони тонн каміння і льоду. Воді просто нікуди буде подітися і по вузькому фіорду вона кинеться в протилежний від впливу бік.

Такі хвилі нам показують сюжети фільмів-катастроф.

Як попереджають про загрозу цунамі

В результаті великих цунамі гине дуже багато людей. Наприклад, під час цунамі в Південно-Східній Азії в 2004 році загинуло понад 200 000 осіб. Можна зробити припущення, що запобіжні заходи можуть врятувати щонайменше тисячі життів.

Для попередження цунамі в небезпечних регіонах встановлюється велика кількість сейсмічних датчиків. Дані з них збираються в режимі онлайн, і як тільки відбувається щось підозріле, відразу подається сигнал тривоги. Для поширення попереджень використовується телебачення, радіо, вуличні системи оповіщення і з недавнього часу стільниковий зв’язок. Адже куди безпечніше попередити людей, щоб вони пішли на кілька сотень метрів від берега на височині, ніж залишити все, як є.

На додаток до сейсмічних датчиків використовуються водні системи фіксації, які збирають додаткові дані для аналізу ситуації та побудови ще більш точних прогнозів.

 

Втім, такі системи дають попередження за пару десятків хвилин, оскільки не можуть передбачити рух тектонічних плит. У випадку зі зсувами їх можна прогнозувати за значно більший час.

Як врятуватися від цунамі

Технічно, врятуватися від цунамі, якщо ти дізнався про нього за кілька десятків хвилин до його приходу, не так складно. Звичайно, на практиці, опинившись в такій ситуації люди губляться і діють трохи інакше. Але в будь-якому разі треба знати, як діяти, і не забувати про це, перебуваючи на березі моря (особливо в небезпечних районах).

В першу чергу, треба розуміти, що порятунок є тільки на височині. Для цього треба заздалегідь знайти на вулицях покажчики, куди бігти у разі попередження. Такі є у всіх небезпечних районах.

Такі покажчики можна зустріти в тих місцях, де є ризик приходу цунамі. Конкретно цей встановлено в Патонгу (Таїланд)

Не варто задивлятися на море, якщо воно відступило. Це вірний знак того, що до приходу хвилі залишилося буквально кілька хвилин. Втім, деякі люди не знають цього і починають з цікавістю розглядати морське дно і милуватися незвичайним явищем.

В теорії це все, що треба знати, щоб в рази підвищити свої шанси на порятунок. Головне – не губитись і в разі небезпеки швидко бігти якомога далі від берега на височину, кинувши все, що заважає це зробити. Півметрові хвилі це забава і розвага на відпочинку. Метрові несуть небезпеку. А хвилі заввишки в десятки і сотні метрів смертельні — без варіантів. Тільки бігти.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button