Земля

У римському мавзолеї виявили найдавніше рідке вино

Іспанські археологи знайшли в Кармоні давньоримське вино віком 2000 років у скляній урні.

Археологи з Іспанії зробили надзвичайне відкриття у давньоримському мавзолеї в Кармоні, розташованому в автономному співтоваристві Андалусія на південному сході країни. Вони знайшли скляну урну з кремованими людськими останками та рідиною червоного кольору, яка виявилася вином. Ця знахідка, описана в статті Journal of Archaeological Science: Reports, є найдавнішим відомим вином, яке дійшло до нас у рідкому стані, маючи вік приблизно 2000 років.

Вино, що збереглося всередині скляної урни, Daniel Cosano et al. / Journal of Archaeological Science: Reports, 2024

Кармона, колишнє велике місто римської провінції Бетика, славиться своїми руїнами і похоронними спорудами, зокрема найбільшим на Піренейському півострові некрополем. У 2019 році археологи відкрили вхід до підземного мавзолею, ймовірно, родинної усипальниці, де виявили вісім ніш для похоронних урн. У шести з них знаходилися урни з кремованими останками, одна з яких, зі скла з М-подібними ручками, привернула особливу увагу через виявлену всередині рідину.

Локули (ніші) з похоронними урнами, Daniel Cosano et al. / Journal of Archaeological Science: Reports, 2024

Дослідження Хосе Рафаеля Руїса Арреболи з Університету Кордови показали, що в кожній урні зберігалися останки однієї людини. У скляній урні знайшли також золоту каблучку із зображенням дволикого Януса та рідину, яка виявилася вином. Хімічні аналізи підтвердили, що це біле вино, яке змінило колір через хімічні процеси, що тривали тисячі років.

Це відкриття стало визначним, адже попередньо найдавнішою знахідкою вина вважалася пляшка зі Шпайєра в Німеччині, знайдена у римській гробниці IV століття нашої ери. Використання вина в похоронних ритуалах було звичайною практикою в римську епоху, символізуючи шанування померлих або допомогу їм у потойбічному житті.

(c) Скляна урна, в якій вчені виявили вино; (d) свинцева урна, усередині якої знаходилася скляна, Daniel Cosano et al. / Journal of Archaeological Science: Reports, 2024

Дослідники також раніше знайшли давньоримський унгвентарій зі залишками античного парфуму, виготовленого з ефірної олії пачулі, змішаної з рослинною олією. Ці відкриття дають глибше розуміння ритуалів і культури Давнього Риму, а також збагачують знання про їхні похоронні традиції та використання ароматичних і винних продуктів.

Таким чином, знахідка у Кармоні підтверджує глибокі історичні зв’язки між матеріальною культурою і духовними віруваннями давніх римлян, виявляючи деталі їхніх ритуалів і щоденного життя, які збереглися через тисячоліття.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button