Наука

У стародавньому алмазі знайшли раніше невідомий мінерал з мантії Землі

Геологи вивчили стародавній алмаз, який в кінці XX століття знайшли в шахті в Ботсвані. Виявилося, що в ньому містяться крихітні шматочки раніше невідомого мінералу, що міститься в мантії Землі — вчені припускали, що він існує, але ніхто не зустрічався з ним до цього моменту.

Виявлений мінерал з мантії Землі назвали дейвмаоит

Історія цього алмазу почалася з того, що його знайшли в шахті міста Орапа в Ботсвані. Його ширина становить близько 4 міліметрів, а важить він 81 міліграм. У 1987 році дилер продав його вченому з Каліфорнійського технологічного інституту, який вивчав алмази, але ні дилер, ні сам вчений поняття не мали, наскільки він особливий.

Зараз цей алмаз знаходиться в Музеї природної історії округу Лос-Анджелес в Каліфорнії. І нещодавно вчений Олівер Чонер з Університету Невади в Лас-Вегасі, який займається пошуком надглибоких алмазів, вирішив його проаналізувати.

Більшість алмазів утворюються на глибині від 120 до 250 кілометрів під землею, але надглибокі алмази утворюються в нижній мантії Землі, яка починається на глибині 660 кілометрів під поверхнею.

Коли Чонер і його колеги вивчили алмаз з Ботсвани за допомогою рентгенівських променів, вони виявили крихітні кристали іншого мінералу, укладеного всередині. Вони використовували лазер, щоб розрізати алмаз і витягти ці кристали, а потім застосували метод, званий мас-спектрометрією, щоб визначити, які речовини в ньому містяться.

Крихітні кристали виявилися формою силікату кальцію (CaSiO3), який ніхто ніколи раніше не бачив, але передбачалося, що він існує в нижній мантії Землі.

Атомний склад цього мінералу підтверджує, що він міг утворитися тільки в екстремальних умовах нижньої мантії, де тиск більш ніж у 200 тисяч разів перевищує тиск на поверхні Землі. При піднятті на поверхню і зменшенні тиску дейвмаоит розпадається на інші мінерали. Однак дослідникам пощастило, оскільки нинішній зразок укладений всередину алмазу.

Вважається, що дейвмаоит відіграє важливу роль в геохімії Землі. Наприклад, вчені припускають, що мінерал може містити частинки радіоактивних урану і торію, які зробили внесок в радіогенний розігрів земних надр.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button