Наука

Молекули ДНК у формі шпильки допомагають вилікувати рак

Генетики з Токійського університету розробили ліки на основі ДНК для лікування онкологічних захворювань. Попередні дослідження підтвердили його ефективність для боротьби з раковими клітинами шийки матки і молочної залози людини в лабораторних випробуваннях, а також для лікування меланоми в експерименті на мишах.

Image from Max Pixel, Ліцензія на використання Creative Commons Zero-CC0

Лікам на основі нуклеїнових кислот важко відрізнити здорові клітини від ракових, відзначають вчені. Це може призвести до небезпечних імунних реакцій через «помилкове» спрацьовування. Щоб подолати цю проблему, дослідники розробили штучні ДНК незвичайної форми – у вигляді шпильок. Вони фіксуються тільки на молекулах, які активно експресуються тільки в ракових клітинах, і викликають сильну імунну відповідь.

Принцип роботи ліки. Зображення: Akimitsu Okamoto, University of Tokio

Для своїх ліків вчені синтезують дві молекули ДНК, кожна з яких закручена у формі шпильки для волосся. Свій винахід вони назвали oHP (скорочення від англійського «oncolytic hairpins» — онкологічна шпилька).

oHP чутливі до мікро-РНК miR-21, яка активно експресується в деяких типах ракових клітинах. Коли “шпильки” зустрічаються з такою РНК, всі три молекули об’єднуються, і в результаті серії послідовних злиттів утворюється одна велика довга ДНК. Така молекула стає “помітною” для імунітету, в результаті організм починає боротися проти ракових клітин.

Зменшення пухлин у мишей через 15 днів після лікування. Зображення: Kunihiko Morihiro et al., J. Am. Chem. Soc.

Дослідники випробували роботу свого препарату in vitro (“у пробірці”) на клітинних культурах, вирощених з клітин раку шийки матки та молочної залози людини, а також in vivo (“у живих клітинах”) на лабораторних мишах. У всіх випадках oHP не тільки допомагали знищити пухлини, але також запобігали подальшому росту ракової тканини. Дослідники планують провести додаткові тестування безпеки ліків перед початком клінічних випробувань на людях.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button