Всесвіт

У сузір’ї Андромеди знайшли найкоротший гамма-сплеск довжиною менше секунди

Міжнародна група астрономів виявила в сузір’ї Андромеди найпотужніший гамма-спалах, який тривав рекордно короткий час.

Гамма-сплеск – масштабний космічний викид енергії вибухового характеру, в цей час спостерігається у віддалених галактиках в найжорсткішій частині електромагнітного спектра.

Тривалість цього спалаху, як раніше вважали вчені, залежала від типу об’єкта, який породив гамма-сплеск.

Однак у новій роботі автори виявили, що це не так, коли відкрили гамма-сплеск GRB 200826A, який був породжений великою зіркою, але при цьому тривав рекордно короткий час.

“Існує два типи гамма-спалахів, одні з яких тривають понад дві секунди, а другі – значно менше цього. Останні породжуються злиттям подвійних зірок, а перші – колапсаром, великими постарівшими світилами. Ми виявили, що спалах GRB 200826A, породжена колапсаром, тривав менше секунди”, – говориться в дослідженні.

Автори вважають, що сплеск був таким коротким через те, що пучки плазми, розігнані чорною дірою, були недостатньо сильними для того, щоб швидко пробити так званий кокон з газу і пилу, що виникає навколо старих великих зірок на останніх стадіях їхнього життя. В результаті цього більша частина енергії даних викидів матерії була розсіяна всередині цієї газопилової оболонки.

Тепер астрономи переглянуть свої припущення про те, що породило інші раніше відомі гамма-сплески.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button