Всесвіт

Математик розрахував, що ймовірність знаходження позаземних цивілізацій дуже мала

Нові розрахунки, проведені американським математиком, показали низьку ймовірність виявлення розвинених позаземних цивілізацій, що частково можна пояснити знаменитий парадокс Фермі.


Парадокс Фермі названий на честь італійського фізика Енріко Фермі. Звучить він приблизно так: «Якщо в нашому Всесвіті є безліч інопланетних цивілізацій, то чому ми не бачимо ніяких слідів їх існування?» Доказом реальності позаземного розуму, за словами Фермі, могли б стати радіопередача, космічний корабель або безпілотний зонд. Згідно з офіційними версіями, ні з чим з перерахованим вище і створеного поза Землі людство за всі роки не зіткнулося.

Зараз своє пояснення запропонував американський математик Деніел Уїтмір (Daniel Whitmire) з Університету Арканзасу. Раніше вчений вважав, що людство — відносно молода «дурна» цивілізація, так як наш активний технічний прогрес почався лише трохи більше століття тому. У той же час позаземні цивілізації могли розвиватися мільйони років і, отже, досягти неймовірно високого рівня розвитку.

Дослідник звернув увагу на те, що розум сформувався у наших предків за відносно короткий час — приблизно сім мільйонів років. Іншими словами, в теорії цивілізація зможе зародитися в проміжку між глобальними катаклізмами, як, наприклад, такими, що призвели до великого пермського вимирання або до мел-палеогенового. Ці «оптимістичні» висновки, втім, не сильно збільшують наші шанси зустріти «братів по розуму».

Подальші розрахунки Уїтміра показали, що термін існування позаземної цивілізації, який можна порівняти за рівнем з земним, складає в середньому не більше 500 років. Потім вони: а) знищують себе самі; b) стають жертвами глобальної катастрофи.

Деніел Уїтмір і пропонує альтернативний сценарій, згідно з яким людство цілком може бути «космічним первістком». Тобто наша цивілізація могла виникнути першою (або в числі перших), а інші розвинені позаземні цивілізації з’являться набагато пізніше. На основі отриманих даних Уїтмір також сформував «принцип посередності». Він означає, що всі «унікальні» риси розвитку людської цивілізації — це «посередня» норма в силу того, що ми не знаємо прикладів існування схожих за рівнем цивілізацій, що виникли при зовсім інших умовах. Іншими словами, наші пізнання обмежуються земними реаліями.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments