Земля

У тропічних лісах Америки виявили сім нових видів папоротей (фото)

Дослідники з Фінляндії та Бразилії описали в лісах Південної Америки відразу сім нових видів великих і помітних папоротей. На жаль, деякі з них можуть відразу потрапити в список загрозливих видів. Результати досліджень опубліковані у двох різних статтях: в журналах Kew Bulletin і Acta Amazonica.

Danaea gracilis / © Patrick Blanc

Дощові ліси та інші екосистеми жаркого поясу Землі мають величезне біорізноманіття. Воно настільки велике, що іноді для опису нового виду біологам не доводиться його особливо шукати — досить просто побувати в новому місці. Зрозуміло, багато тропічних лісів Південної Америки (включаючи знамениту Амазонію) активно вирубують, проте є чимало заростей, які людина не встигла не тільки зруйнувати, але і толком вивчити.

Саме так, не витративши особливих зусиль на пошук досить великих і навіть численних зразків, дослідники з Фінляндії та Бразилії відкрили відразу сім нових видів папоротей. Вони ростуть в Панамі, Колумбії, Перу і Бразилії.

“Описані види – це не якісь крихітні і непомітні організми. Їх розмір варіюється від 20 сантиметрів до двох метрів, а багато рослин до того ж місцями численні»,розповіла Яніна Кескініва (Janina Keskiniva) з Університету Турку (Фінляндія), один з авторів.

Знову описані папороті відносяться до двох різних родів. Перший, Danae (сімейство маратієві), поповнився шістьма видами: Danaea alansmithii, D. gracilis, D. lanceolata, D. stricta, D. tenuicaulis і D. vanderwerffii. Папороті відрізняються один від одного розмірами, морфологічними ознаками на кшталт форми листя, ареалами і так далі.

Danaea alansmithii / © Hanna Tuomisto

При цьому один з видів (Danae stricta) має дуже невелику область поширення і зустрічається там нечасто. Отже, тільки що відкрита рослина може потребувати охорони.

Сьомий новий вид належить до іншого роду — денштедтія з однойменної родини деннштедтієвих. У Dennstaedtia aculeata листя сильніше розсічені, мають розмір до двох метрів і до того ж захищені колючками.

На додаток до зібраного матеріалу ботаніки використовували для опису нових рослин гербарні зразки. “Більшість екземплярів, які ми розглядали при виділенні нових видів Danae, зібрані десятиліття тому, а деякі — ще на початку XIX століття. Весь цей час зразки зберігали в різних гербаріях. Тепер же ми змогли об’єднати наявну по них інформацію з новими знахідками, зробленими нами і колегами під час експедицій» — пояснила Яніна.

Один з авторів опису колючої папороті Габріелла Зукім (Gabriela Zuquim) згадує, що відкриття почалося з випадковості. “Я робила фото для польового керівництва по папоротях. Вже почало темніти, так що я зібралася назад в табір, коли раптом побачила якусь незнайому папороть. Нічого подібного я раніше не зустрічала, так що зібралася з силами і взяла його зразки», — стверджує вчений.

Примітно, що опис Dennstaedtia aculeata зроблено в місцевості зі специфічним грунтом. У тропічних лісах Південної Америки ґрунтовий покрив утворює своєрідну мозаїку і тому визначає строкате біорізноманіття.

Як це часом буває в біології, автори відкриття не ставили перед собою ту мету, яку досягли, — опис цілого ряду нових видів. Вони займалися дослідженнями місцевих екосистем і еволюції папоротей.

І все ж радує, що навіть зараз біорізноманіття не тільки зникає через глобальні екологічні проблеми, але іноді і поповнюється завдяки зусиллям ентузіастів-вчених.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button