Земля

Чи варто європейцям боятися землетрусів?

Створений німецькими вченими каталог європейських землетрусів дозволяє оцінити ймовірність і рівень подібних подій у майбутньому.

Жителі Європи не дуже сильно бояться руйнівних землетрусів. Вчені з Німецького центру наук про Землю вирішили з’ясувати, наскільки виправдана така самовпевненість, і вперше створили каталог землетрусів в європейському регіоні за останні тисячі років. Він містить список з близько 45000 землетрусів і опублікований у виданні Journal of Seismology.

Землетруси відбуваються з різною частотою: в деяких регіонах сильні землетруси відбуваються раз на десятки років, а в деяких – раз на сотні. В останньому випадку може створюватися помилкове відчуття безпеки, що в підсумку може призвести до руйнівних наслідків і тисячам жертв. Проблема в тому, що інструментальні виміри дозволяють досліджувати потужні землетруси, які сталися не раніше, ніж століття тому. Та радує одне, в наших краях землетруси рідкісне явище, та й їхня потужність невелика. Тому, якщо затіяли ремонт у квартирі і плануєте оздобити натяжні стелі львів, чи інше місто області, не бійтеся – землетруси у наших краях це лише легенькі коливання або відлуння більш сильніших.

Чи варто європейцям боятися землетрусів?

Таким чином, єдиний спосіб оцінити реальний ризик – це аналіз історичних записів про землетруси. У новому каталозі перераховані землетрусу за останню тисячу років магнітудою від 3,5 у північній частині Європи і магнітудою від 4 – в південній частині Європи. Географічна область досліджень простягається від Азорських островів до Каспійського моря і від Сахари до мису Нордкап (північ Норвегії).

Дослідження враховує помилки стародавніх літописців. Хоча більш точні дані, зрозуміло, відносяться до пізніших періодів історії. У районах до півдня від 40 ° N і на схід від 10 ° E наявні дані дозволяють провести аналіз, починаючи з 300 року нашої ери. Звичайно, ці дані не є повними, особливо в ранній період часу. Більш сильні землетруси визначені точніше.

Чи варто європейцям боятися землетрусів?

В цілому, якщо поглянути на карту найбільш сильних землетрусів, то Європа виглядає досить сейсмобезпечною зоною. Однак підземні поштовхи з магнітудою 3-5 трапляються досить часто, причому в багатьох регіонах, де протягом тисячі років відчутно трясло, тепер побудовані великі підприємства, міста і навіть атомні електростанції.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button