Наука

У ворон виявлений навик, який раніше приписували лише людині

Здається, ворони занадто розумні. Чи піднімуть вони бунт проти людини?

Люди звикли вважати себе найрозумнішими і здібними. З цим складно сперечатися, проте багато тварин володіють навичками, які ми часто приписуємо лише нашому виду. Останнє дослідження показало, що чорні ворони набагато розумніші, ніж ми вважали. І це незважаючи на той факт, що вчені вже давно знають про високі когнітивні здібності цих птахів.

Image by Uschi Dugulin from Pixabay

Як виявилося, ворони здатні генерувати рекурсивні послідовності. Цей навик досі вважався властивим виключно людині.

“Рекурсія, вміння розпізнавати і пов’язувати вкладені один в одного лінгвістичні або логічні структури, давно вважається основою людської мови і однією з унікальних здібностей людей. Проведені нами досліди показують, що чорні ворони вміють справлятися з цим завданням на дуже високому рівні — вони перевершують макак і виступають нарівні з маленькими дітьми», — говорить Діана Ляо з Тюбінгенського університету, Німеччина. 

Звучить складно, як це виглядає на практиці? По суті справи, здатність розуміти рекурсію дає воронам усвідомлювати природу зв’язків в ланцюжках вкладених один в одного (логічних конструкцій або подій), а також пов’язувати один з одним об’єкти і суб’єкти, які беруть участь в них.

Людині рекурсія дозволяє бачити закономірності в складній інформації. Вам може здатися, що ми зараз говоримо про математику або програмування, але насправді ми кожен день використовуємо її в мові. Наприклад: базове речення «кішка з’їла мишку» можна розширити за допомогою рекурсії. “Микола здогадався, що кішка з’їла мишку», далі: «Катя знає, що Микола здогадався, що кішка з’їла мишку» і так далі.

Коли у вас є система мови, дуже легко зрозуміти, що таке рекурсія. Але як встановити чи розуміє її птах?

Тому вчені розробили тест на рекурсію, який був зрозумілий воронам. Це був набір з карток, на яких були зображені дужки різної форми. Птахи повинні були зрозуміти зв’язок між ними і розставити їх у певному порядку, в якому різні набори дужок були вкладені один в одного.

Спостереження показали, що птахи швидко вловлювали логічні зв’язки і легко вкладали картки в потрібній послідовності. Цікаво, що ворони навіть виявилися здатні вирішувати складні завдання з великим числом вкладених один в одного дужок, які не були схожі на ті тестові завдання, на яких вчилися птахи.

Вчені підсумовують, що здатність ворон розуміти рекурсію набагато перевершує приматів! Птахи знаходяться на приблизно тому ж рівні, що і 3-4-річні діти. Це лише доводить надзвичайно високий рівень інтелекту воронових птахів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments