Земля

У Великій Китайській стіні знайшли потаємні двері (фото)

Дослідники, які вивчають систему оборони Великої стіни, виявили сліди понад 130 таємних наскрізних проходів і вважають, що це лише початок.

Деякі частини Великої стіни зруйновані до такої міри, що проходи крізь неї видно без додаткових досліджень / ©Xinhua

Велика Китайська стіна – не тільки один з найпривабливіших туристичних об’єктів Азії, але і, напевно, найбільш маловивчений археологічний об’єкт з тих, що відомі протягом століть. Річ у тому, що сама думка про збереження цієї монументальної оборонної системи спала на думку тільки соратникам Ден Сяопіна в 1984 році — до того вона просто руйнувалася.

Зараз в КНР працює дослідницька група, що вивчає Велику стіну: зокрема, вони порівнюють відомі за джерелами дані з тим, що можна побачити на місці. Одним з найзагадковіших питань було існування таємних, добре замаскованих проходів крізь стіну.

Велика стіна не є єдиною спорудою. Далеко не всі її ділянки так привабливі для туристів / ©wikipedia.org

Письмові джерела повідомляли, що ці таємні ходи служили для проходу розвідників, а деякі виступали каналами для зв’язку між внутрішніми і зовнішніми частинами Великої стіни або для торгівлі в стародавні часи.

Китайські археологи довгий час проводили зйомки поверхні стіни за допомогою апаратури з високою роздільною здатністю. В результаті вони знайшли кілька ділянок, які попередньо визнали місцями таких проходів.

Чжан Юкун, професор Тяньцзіньського університету і керівник дослідницької групи, зазначив, що, згідно з деякими офіційними документами часів династії Мін (1368-1644 роки), кочовим племенам дозволяли використовувати такі таємні ворота для випасу худоби між північно-західною китайською провінцією Цинхай і Хетао, регіоном з рясними запасами води і трави в той час. Деякі ворота були досить великі, щоб пропускати одночасно двох коней на зустрічних напрямках.

На основі аналізу знімків археологи вибрали місця для польових робіт. Деякі передбачувані з них вже спочатку обстежили. Стало зрозуміло, як ці ворота і двері змогли зробити потайними: вони спроектовані таким чином, що добре поєднуються з рельєфом місцевості.

Робота з пошуку таємних проходів ускладнюється тим, що дуже складно говорити про Велику стіну як про єдину структуру. Це пов’язано з історією її зведення. Перші ділянки оборонних споруд побудували в III столітті до нашої ери, в період Воюючих царств (475-221 роки до нашої ери). Причому ці стіни зводили навколо себе відразу чотири царства – Цинь, Вей, Янь і Чжао. Будували, скажімо прямо, з глини і палиць.

І тільки при Цинь Шихуанді, першому імператорі першої централізованої китайської держави і засновника династії Цинь, ці ділянки об’єднали в загальну захисну систему. Імперія Цинь потребувала захисту від набігів кочівників з півночі, тому стіну розширювали і зміцнювали. При будівництві вже використовували кам’яні плити.

Деякі історики вважають, що саме будівництво Великої стіни стало причиною падіння імперії Цинь: занадто багато сил було кинуто на цей тривалий проект. Навіть якщо вони мають рацію, наступні правителі Китаю так не вважали і продовжували будувати, перебудовувати і зміцнювати стіну аж до династії Мін (XIV-XVII століття нашої ери).

В результаті вийшло щось дивне: на сьогодні Велика стіна являє собою величезний комплекс оборонних споруд, але не єдину лінію. У деяких місцях до цієї системи оборони відносять взагалі окремо стоять вежі. Найдовша безперервна ділянка захищає Пекін. Загальна довжина всіх відгалужень стіни – трохи більше 21 тисячі кілометрів. Без відгалужень довжина її – 8850 кілометрів, але в це число включені рови і береги річок (як природні захисні лінії), а так само і повороти лінії.

Іншими словами, сама історія зведення Великої стіни готує дослідників до того, що і письмові джерела будуть повідомляти суперечливі відомості, і методи приховування потаємних проходів в різні епохи будуть сильно відрізнятися.

Такі засадні проходи згадуються в джерелах різних періодів китайської історії. Але знайшли їх вперше / ©Xinhua

Крім таємних дверей, через які можна потрапити по інший бік стіни, археологи виявили ще й, скажімо так, фальшиві стіни. У стіні зроблений прохід, відкритий з боку тих, хто обороняється. А вихід на бік ворога замаскований цеглою. Нападникам практично неможливо визначити розташування виходу ззовні, але коли вони атакують сусідній головний прохід, захисники можуть зламати ворота зсередини, як яєчну шкаралупу, і здійснити раптову атаку.

Такі виходи згадуються в документах, що належать до періодів правління династій Тан (618-907 роки), Сун (960-1279 роки), Мін (1368-1644 роки) і Цин (1644-1911 роки). Однак ніколи раніше дослідники не знаходили ніяких речових доказів існування подібних замаскованих воріт.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button