Головна / Земля / Майя використовували какао-боби як гроші

Майя використовували какао-боби як гроші

Какао-боби використовувалися в якості грошових засобів у часи розквіту майя, з’ясували вчені. Можливо, зменшення кількості цього продукту відіграло певну роль у загибелі знаменитої цивілізації.

Відомо, що древні майя ніколи не використовували монети в якості грошей. Замість цього вони, як і багато інших стародавніх цивілізацій, воліли натуральний обмін, використовуючи для цього тютюн, кукурудзу і тканину. Наприклад, іспанські колоніальні записи 16 століття вказують на те, що європейці навіть використовували какао-боби для оплати праці робітників. Правда, неясно, чи були вони важливою валютою до їх прибуття.

Щоб з’ясувати це, археолог Джоан Берон (Joanne Baron) з Бард-коледжу, США, проаналізувала твори мистецтва майї. Вона зосередилася на опублікованих дослідженнях, а також вивчила різні зображення, створені в часи класичного періоду історії майя з 250 до 900 року нашої ери.

Об’єкти, включаючи настінний розпис, малюнки на кераміці та різьблений орнамент, як правило, зображали типовий ринковий обмін і подарунки правителям.

За словами дослідниці, зображення какао-бобів не вдалося виявити серед ранніх малюнків, а от у більш пізніх роботах (до 8-го століття нашої ери) їх почали зображувати набагато частіше. Приблизно в цей час люди, мабуть, стали використовувати боби в якості грошей (іншими словами, елемента, який був широко поширений в якості оплати за товари або послуги, а не як одноразовий бартер).

Зазвичай майя робили з какао-бобів гарячий напій, який подається в глиняній чаші. І якраз однією з найбільш ранніх робіт (середина 7 століття) вчений помітила таку чашу в руках жінки, яка пропонує її чоловікові в обмін на тісто, що використовується для приготування тамали. Втім, Берон вважає, що це зображення демонструє, що какао-боби (і продукти, створені на їх основі), незважаючи на зроблений обмін, ще не використовувалися в якості грошей, а були, швидше, бартерними товаром.

Про інше говорять більш пізні роботи, в ті часи боби, мабуть, стали частіше використовуватися в якості грошових коштів – своєрідних монет (у вигляді ферментованих і сушених какао-бобів).

Також автор роботи вивчила приблизно 180 різних сцен, знайдених на кераміці і настінного живопису (їх датування – з 691 року до 900 року нашої ери). Увага приділялася тим, які зображували товари, поставлені правителям в якості данини або податку. На малюнках часом можна було помітити такі товари, як тютюн і кукурудзяне зерно, але найчастіше зображувалися шматки тканини і мішки з сушеними какао-бобами.

За словами Берон, беручи до уваги той факт, що правителі майя збирали какао і тканина в якості податків, можна говорити про те, що обидва предмета з часом стали використовуватися і в якості грошових коштів.

«Вони збирали набагато більше какао, ніж споживав палац», — каже вона, додаючи, що надлишки, ймовірно, використовувалися для оплати праці робітників і для покупки речей на ринках.

За словами антрополога і експерта, що вивчає цивілізацію майя, Девіда Фрейделя (David Freidel) з Університету Вашингтона в Сент-Луїсі, майя дуже любили какао, і цей продукт був набагато більш цінним, ніж та ж кукурудза, тому що дерева какао були схильні до неврожаю і погано росли поблизу міст майя.

Деякі вчені вважають, що посуха призвела до занепаду цивілізації майя класичного періоду. Берон передбачає, що порушення поставок какао, яке підживлювало політичну владу, в певній мірі зіграло роль в економічному краху.

Втім, Фрейдель не впевнений, що більш часте художнє зображення какао обов’язково вказує на зростаючу важливість і використання в якості валюти. З часом все більше людей стало зображати якісь сцени на кераміці, говорить він.

Фахівець також скептично ставиться до того, що дефіцит какао сприяв загибелі майя. Какао-боби були не єдиним видом валюти (якщо були), зауважує Фрейдель, тканина та інші товари (кукурудза або деякі види зеленого каменю) також могли використовуватися в якості грошових коштів.

«Я припускаю, що один збій товару не призведе до збою всієї системи», — підсумовує він.

Результати роботи представлені у науковому виданні Economic Anthropology.