Технології

У Європі знайшли поклади рідкоземельних металів

На півночі Європи виявили велике родовище рідкоземельних елементів, перше на території континенту. Видобуток там планують почати в наступному десятилітті, знизивши залежність від поставок цінних металів з Китаю. Про це повідомляє шведська державна компанія lkab, поблизу однієї з шахт якої і знаходяться цінні поклади.

©Thermo Fisher Scientific

Рідкоземельні метали – група з 17 елементів, що володіють корисними електричними і магнітними властивостями. Найбільш затребуваний з них – неодим, сплави якого дозволяють отримувати потужні магніти. І неодим, і інші рідкісні землі використовують практично в будь-якому сучасному високотехнологічному пристрої. Типовий акумулятор електромобіля вимагає близько кілограма таких елементів, середній вітрогенератор – 600 кілограмів.

При цьому зустрічаються вони дійсно рідко, так що деякі вчені навіть пропонують добувати їх на астероїдах. Домінує на глобальному ринку рідкоземельних елементів Китай, на який припадає понад 60 відсотків видобутку; слідом йдуть США з 15 відсотками. У Європі подібних розробок досі немає, і першим подібним проектом може стати родовище, виявлене нещодавно в Лапландії.

©LKAB

Родовище Пер Гелджер (Per Geljer) знайшли в Лапландії, біля великої копальні Кіруна, де активно йдуть розробки залізної руди. Її обсяги оцінюють не менше ніж в мільйон тонн рідкоземельних металів, хоча розвідка ще триває. Для порівняння, найбільше відоме таке родовище Баян-Обо на півночі Китаю налічує близько 40 мільйонів тонн — там видобувають майже половину рідкоземельних у світі. Проте запаси в Пер Гелджер досить значні і безумовно стали найбільш великими, знайденими в Європі.

Вони дозволять вести розробку цінних елементів безпосередньо на території ЄС, забезпечуючи місцеві потреби. Це дозволить знизити залежність європейських виробників від Китаю, скоротить витрати на транспортування і пов’язані з нею викиди парникових газів в атмосферу. Правда, як відзначають в компанії lkab, почати видобуток можна буде лише через 10-15 років, після того, як буде проведена детальна розвідка, а влада Швеції і Євросоюзу видадуть всі необхідні дозволи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button