Технології

Вчені випадково створили дуже дивний тип льоду. Він не схожий на всі інші

Дослідники створили ніколи не бачену форму льоду з неорганізованою структурою і щільністю майже такою ж, як рідка вода.

Використовуючи наднизькі температури та кілька сталевих кулькових підшипників, вчені створили абсолютно нову, незвичайну форму льоду. У неї та ж щільність, що і у рідкої води.

На відміну від кристалічного льоду, який природним чином утворюється на Землі, новий не має організованої молекулярної структури. Молекули зразка відрізняються хаотичністю, як у аморфних речовин. Їх атомна структура має ближній порядок, але не дальній. Це характерно для кристалічних структур. До стабільно-аморфних речовин відносяться скла (штучні і вулканічні), природні і синтетичні смоли, клеї, парафін і віск.

Вчені і раніше створювали аморфний лід, але він був або менш щільний, або набагато щільніше рідкої води. Нова версія аморфного знаходиться “десь посередині”, майже точно збігаючись з щільністю рідкої води.

“Це щось абсолютно нове”, – пишуть вчені.

Для створення льоду нового типу вчені використовували кульовий млин. Вони просто експериментували і хотіли «перевірити, що з цього вийде». Дослідники помістили матеріал в камеру з кульками з нержавіючої сталі. Там шарніри струшували або перевертали лід до тих пір, матеріал не подрібнився.

Вчені думали, що кульовий млин просто розіб’є кристали льоду на менші. Але це не те, що сталося. Натомість петлі розрізали і стискали кристали льоду, поки не вийшов аморфний лід середньої щільності.

Комп’ютерне моделювання показало, що спочатку лід був у звичайному кристалічному стані, а його водневі зв’язки утворили гексагональну решітку. Випадковий зсув під дією кульового млина штовхав їх в різні боки.

Нову форму льоду отримали при температурі 77 кельвінів, або -196 °C. Крім щільності 1,06 г/см3, вона володіє деякими дивними властивостями. Коли дослідники стискали лід середньої щільності і нагрівали його до -120 °c, лід «перекристалізувався», виробляючи велику кількість тепла.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button