Всесвіт

У зразках з астероїда Рюгу знайшли речовину ранньої Сонячної системи

Японські вчені представили результати чергового етапу досліджень унікальних проб, зібраних на далекому астероїді: в них виявили воду і органіку. Нові результати роботи представлені в статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy.

©MEF, JAXA, ISAS

У своєму русі навколо Сонця астероїд (162173) Рюгу перетинає орбіту Землі, тому в 2014 році японські вчені відправили до нього космічний зонд. Апарат Hayabusa2 висадив на поверхню Рюгу двох роботів і пару раз вистрілив по ньому невеликими металевими снарядами, втягнувши частинки викинутого пилу і газів. Снаряди мали різну масу, так що перший з них підняв речовину з самої поверхні, а другий залишив кратер глибиною до десяти метрів, оголивши глибші шари астероїда.

У 2020 році контейнер з пробами Рюгу успішно повернувся на Землю, і відтоді вчені з найбільшою обережністю досліджують їх, намагаючись не допустити ні найменшого забруднення. Цей процес розділений на кілька етапів, для кожного з яких виділена строго обмежена частка з п’яти з невеликим грамами речовини, доставлених місією. Первинний аналіз проводило саме Японське аерокосмічне агентство (JAXA), а на другому етапі до цієї роботи підключилися інші дослідники.

Астероїди – практично ровесники Сонячної системи і, на відміну від планет, майже не змінилися за минулі мільярди років. Вважається, що вони, немов «капсули часу», зберегли зразки давньої речовини, здатної прояснити багато питань про формування самої Сонячної системи з її планетами і навіть про появу життя. Однак до недавнього часу в розпорядженні вчених були тільки ті фрагменти, які впали на Землю і при цьому істотно перетворилися. Наприклад, легкі елементи зовсім не переживають таку катастрофу і випаровуються. На відміну від них, зразки, доставлені космічними зондами, зберігають свій первозданний склад.

Капсула з реголітом астероїда Рюгу / ©JAXA

Зразки з Рюгу досліджувала велика команда вчених на чолі з Мотоо Іто (Motoo Ito). Для початку вони виявили в них чималу кількість води, що дозволяє віднести сам астероїд до класу CI-хондритів — вуглистих, що містять багато заліза і гідратованих силікатів. Варто сказати, що дотепер, спираючись на спектральні спостереження, Рюгу відносили до іншого класу хондритів. Це показує, що такі спостереження, нездатні “побачити” підземну речовину, не завжди достатньо точні для класифікації астероїдів. Крім того, в складі зразків не знайшлося ферригидрита і сульфатів, які часто трапляються в вуглистих метеоритах. Можливо, ці речовини не містяться в астероїдах-хондритах і утворюються при падінні на Землю.

Зате в пробах виявили органічні сполуки, включаючи різні амінокислоти. Деякі аліфатичні циклічні молекули раніше не зустрічалися в астероїдах. На Рюгу вони укладені в крихітні мінеральні силікати, структура яких також говорить про минулі взаємодії з водою. Можливо, саме такі частинки астероїдів колись принесли на молоду Землю і великі маси води, і органіку, що послужила зародками для хімічної еволюції і розвитку життя.

Автори підкреслюють, що проби з Рюгу залишаються найчистішими зразками первинної речовини Сонячної системи, а їх дослідження далеко від завершення. Тим часом американський космічний зонд OSIRIS-REx вже зібрав близько 60 грамів речовини з навколоземного астероїда (101955) Бенну, в 2023 році воно має прибути на Землю. На жаль, процес розвивається не так успішно: за даними NASA, пастка з пробами виявилася переповнена і не змогла закритися щільно, через що розсіює дрібні частинки в космос.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments