Наука

Учені придумали новий спосіб, як відновити пошкоджену печінку

Science: Дослідження прокладає шлях клітинної терапії для лікування захворювань печінки - іншими словами, вирощування "міні-органів" у лабораторії як запасних частин, які можна використовувати для відновлення печінки пацієнта або пошкодженої донорської печінки.

Науковці використали методику вирощування органоїдів жовчних проток, які часто називають “міні-органами” і показали, що їх можна використовувати для відновлення пошкодженої печінки людини. Це перший раз, коли цей метод використано на людських органах.

by @lawanastudio

Жовчні протоки діють як система видалення відходів печінки, а порушені жовчні протоки є причиною трансплантації печінки у дорослих і 70% дітей без альтернативних методів лікування. Наразі спостерігається нестача донорів печінки: середній час очікування трансплантації печінки у Великій Британії становить 135 днів для дорослих і 73 дні для дітей. Це означає, що тільки обмежена кількість пацієнтів може отримати користь від цієї терапії.

Щоб збільшити доступність органів, вчені з Кембриджського університету кілька років тому розробили новий підхід і вперше продемонстрували, що можна трансплантувати вирощені в лабораторії біліарні клітини, відомі як холангіоцити, в пошкоджену людську печінку, щоб відновити її. Як доказпринципу їхнього методу вони вилікували печінку, яку визнали непридатною для трансплантації через ушкодження жовчних проток.

“З огляду на хронічну нестачу донорських органів, важливо знайти способи відновлення пошкоджених органів або запропонувати альтернативи трансплантації органів”, – сказав доктор Фотіос Сампазіотіс із Кембриджського інституту. “Ми використовували органели протягом декількох років, щоб зрозуміти здатність до регенерації у дрібних тварин, але ми завжди сподівалися, що зможемо використовувати їх для відновлення пошкоджених тканин людини. Наше дослідження є першим доказом, що це можливо”.

Органели – це кластери клітин, які можуть рости і розмножуватися, набуваючи тривимірної структури, що має ту саму архітектуру тканини, функцію, експресію генів і генетичні функції, що й частина досліджуваного органу.

Команда використовувала новий метод на печінці донорів, використовуючи переваги системи перфузії, яку використовують дослідники з лікарні Адденбрук. Лікарі ввели органели в печінку людини і показали, що трансплантовані органели відновлюють протоки органу і відновлюють їхню функцію. Таким чином, дослідження підтвердило, що така клітинна терапія може бути використана для відновлення пошкодженої печінки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button