Технології

Ультратонке покриття робить сонячні батареї і вікна самоочищаються

Титанове покриття перетворює сонячні панелі та інші поверхні в самоочисні.

Німецькі інженери з Інституту органічної електроніки, електронно-променевих і плазмових технологій Фраунгофера розробили ультратонке покриття на основі оксиду титану, яке допомагає сонячним панелям очищатися від бруду. Принцип роботи покриття заснований на різній реакції на воду в залежності від часу доби і освітлення.

Оксид титану, основний компонент покриття, у звичайному стані відштовхує воду, утворюючи краплі, які легко скочуються. Але під впливом ультрафіолетового випромінювання його стан змінюється, і він починає притягувати воду. Через таку особливість в денний час поверхня залишається покритою тонким шаром рідини.

Покриття в нормальному стані – гідрофобне, волога відштовхується і формує краплі (зліва), а після впливу ультрафіолетового опромінення — гідрофільне, волога розподілена рівномірним тонким шаром (праворуч). Зображення: Fraunhofer FEP

Пил або бруд, які накопичуються протягом дня, не можуть прилипнути до поверхні, оскільки тонкий шар води утримує їх, пояснюють автори розробки. Вночі, коли покриття більше не піддається УФ-опроміненню, вода збирається в краплі, які легко скочуються, несучи з собою бруд.

Цікаво, що це не єдина особливість цього покриття: оксид титану, активований ультрафіолетом, також розкладає органічні молекули на поверхні діючи в якості фотокаталізатора. В результаті виходять антибактеріальні та стерильні поверхні. Для сонячних панелей це не потрібно, але в медичній техніці знайде застосування, вважають інженери.

“Для посилення гідрофільного ефекту ми вперше наносимо кристалічний оксид титану на ультратонке скло в рулонному процесі. Це дуже ефективно. Ультратонке і легке скло можна вбудовувати в сонячні модулі або інший композитний матеріал, наносити на фасади і навіть на криволінійні поверхні”, – говорить Валентин Хайзер, співавтор розробки


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button