Екологія

Рослини захоплюють потеплівшу Арктику

Напевно багато хто пам’ятає ще зі шкільних уроків географії, що арктичні тундри не відрізняються великою різноманітністю рослин. У північних широтах можна зустріти низькорослі чагарники, мохи і деякі види трав’янистих рослин.

Однак глобальне потепління змінило не тільки клімат, але і вигляд нашої планети. Масштабна робота міжнародної команди вчених, яка тривала 30 років, показує, що за цей період арктична флора помітно змінилася.

Середня висота існуючих в Арктиці рослин збільшилася на сім-вісім сантиметрів. Також в північних широтах з’явилися нові види, які раніше зустрічалися на півдні. Крім того, рослини починають захоплювати нові території, зелений покрив стає все більш великим, відзначають дослідники.

Растения захватывают потеплевшую Арктику

Вони вивчили в цілому 117 арктичних регіонів на території Аляски, Канади, Росії, Ісландії та інших країн Європи і зібрали понад 60 тисяч різних показників.

Фахівці відстежували показники температури та вологості, а також стежили за вуглецевими циклами. Також вони перевіряли стан ґрунтів і вимірювали висоту рослин, площу листків, кількість вічнозелених і деревних рослин, розміри насіння і так далі.

За словами авторів роботи, арктичний регіон – найбільш чутливе до кліматичних змін місце на планеті. Від 30 до 50% усіх вуглецевих викидів осідає у вічній мерзлоті Північної півкулі.

Між тим висота рослин безпосередньо впливає на вуглецевий баланс. Чим вищі рослини, тим більше снігу вони затримують, відповідно, на ґрунт його потрапляє менше. В результаті прискорюється підтавання вічної мерзлоти і в атмосферу надходить більше «заморожених» раніше парникових газів.

Завдяки цьому ефект глобального потепління посилюється: немов по спіралі запускається новий виток циклу «повітря тепліше – рослини вище – газів більше».

«Ми виявили, що збільшення висоти [рослин] відбувається не на кількох дільницях, але майже всюди в тундрі. Якщо більш високі рослини будуть продовжувати рости з нинішнім темпом, висота рослин може збільшитися на 20-60% до кінця століття», — розповідає співавтор роботи Анні Бьоркман (Anne Bjorkman) з Зенкенбергського центру вивчення біорізноманіття та клімату.

Растения захватывают потеплевшую Арктику

За її словами, потрібно ще більше досліджень, щоб зрозуміти, як флора Арктики, яка змінюється буде сприяти зміні клімату. Проте вже зараз очевидно, що цей фактор слід використати при розробці майбутніх прогностичних моделей.

«Хоча, як і раніше, існує багато невизначеностей, більш високі рослини можуть сприяти зміні клімату в Арктиці, так і на всій планеті в цілому», — зазначила Бьоркман в інтерв’ю BBC.

Про цю роботу та її підсумки розповідається в статті, опублікованій в журналі Nature. Також докладний звіт про дослідження команда вела на спеціально створеному сайті Team Shrub.

Кнопка «Наверх»