Всесвіт

“Урагани” в глибокому космосі можуть вказати шлях до інопланетних світів

Молоді зірки оточені хаосом: хмари газу, пилу та льоду кружляють у так званому протопланетному диску. І коли гравітація пов’язує цей матеріал разом, народжуються планети. Використовуючи масив радіотелескопів ALMA в Чилі, дослідники розробили нову техніку для вимірювання та датування молодих екзопланет, що утворюються в цих протопланетних дисках.

Коли в далеких сонячних системах утворюються нові планети, вони створюють в навколишньому пилу «урагани» і «вихори», які можуть привести астрономів прямо до них.

У більшості випадків вчені можуть використовувати потужні телескопи для спостереження за затемненням зірок. Якщо в яскравому світлі зірки видно темна область – швидше за все, це екзопланета, що проходить між Землею і спостережуваним об’єктом. Однак в цьому випадку дослідники спеціально вирішили сфокусувати увагу на молодих екзопланетах, які знаходяться далеко від своїх зірок і тому їх неможливо чітко побачити за допомогою традиційних методів.

“Це все одно, що намагатися розгледіти світлячка перед маяком», — пояснив Роман Рафіков, професор Кембриджського університету та Інституту космічних досліджень.

Нова техніка команди також використовує непряму форму спостереження для вивчення екзопланет: замість того, щоб шукати транзити, вони шукають незвичайні утворення, такі як дуги або скупчення, які утворюються в протопланетному диску.

“Має бути щось, що змушує ці структури формуватися. Один з можливих механізмів утворення цих структур — і, безумовно, найбільш інтригуючий — полягає в тому, що частинки пилу, які ми бачимо у вигляді дуг і згустків, концентруються в центрах вихорів рідкої матерії: по суті, це невеликі урагани, які можуть бути викликані певною нестабільністю на краю проміжків, «вирізаних» планетами в протопланетних дисках», — додав учений.

Вивчаючи властивості вихорів, для формування яких потрібна певна кількість часу і маси, астрономи можуть оцінити вік і масу екзопланети, яка їх створила.

“Наші обмеження можуть бути об’єднані з обмеженнями, що забезпечуються іншими методами, що дозволить поліпшити розуміння планетарних характеристик і шляхів формування планет в цих системах», — зазначив Рафіков.

Дві статті про дослідження групи були опубліковані в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: одна про саме явище, а інша — про використання вихорів для вимірювання та датування екзопланет.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button