Екологія

Вихлопні гази машин погіршують роботу людського мозку

Нейробіологи показали, що навіть короткочасний вплив забрудненого повітря на деякий час знижує когнітивні здібності людини.

Image by Lex Ger from Pixabay

Дослідники з університетів Британської Колумбії та Вікторії вперше вивчили вплив повітря, забрудненого вихлопними газами машин, на роботу людського мозку. Аналіз показав, що всього дві години впливу дизельних вихлопів викликають зниження функціональних зв’язків мозку.

У своїх експериментах вчені піддали 25 здорових дорослих людей впливу вихлопних газів дизельного двигуна або фільтрованого повітря протягом різного часу. Активність мозку в учасників дослідження вимірювали до і після кожного впливу за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ).

Вчені проаналізували, як вплив газів впливає на роботу мережі пасивного режиму роботи мозку. Це набір нейронних мереж, які активуються «у фоновому режимі», коли людина не зайнята вирішенням конкретного завдання, а мріє, розмірковує, «витає в хмарах». МПРРМ грає важливу роль в роботі пам’яті і внутрішньому мисленні.

Дослідження показало зменшення функціональної зв’язності – характеристика, яка говорить про те, наскільки добре різні області мозку комунікують один з одним — у великих регіонах МПРРМ після впливу вихлопних газів дизельного двигуна.

Зниження функціональної зв’язності МПРРМ на фМРТ. Зображення: Jodie R. Gawryluk et al., Environmental Health, University of British Columbia

Вчені відзначають, що під час експериментів порушення були короткочасними, робота мозку відновилася через кілька годин. Проте, вони допускають, що при регулярному впливі, наприклад, під час щоденного тривалого стояння в пробці з відкритими вікнами, порушення можуть бути довгостроковими.

“Відомо, що порушення функціонального зв’язку в МПРРМ пов’язане зі зниженням когнітивних функцій і симптомами депресії, тому нас турбує те, що газове забруднення від дорожнього руху перериває роботу цих же мереж”, – говорить Джоді Гаврилюк, професор психології з Університету Вікторії та співавтор дослідження

Вчені планують продовжити аналіз і визначити, чи викликають аналогічні порушення інші джерела викидів — наприклад, від лісових пожеж, а також вивчити наслідки довгострокової «інтоксикації» автомобільними газами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button