Екологія

В Антарктиді виявлено витік метану, яка може прискорити глобальне потепління

Мільйони років тому, в часи динозаврів, нині холодна Антарктида була теплим місцем, де росли великі дерева і жили динозаври. Однак, з часом температура повітря на найбільш південному континенті нашої планети почала падати, що призвело до загибелі місцевих тварин і рослин. Рештки тварин та рослин опинилися під товстим шаром льоду, де мільйони років перероблялися бактеріями, у процесі чого утворилося досить багато метану — газу, який є одним із головних причин глобального потепління. Довгий час небезпечний газ утримувався під льодом завдяки холоду але, в 2011 році, космічне агентство NASA оголосило, що коли-небудь ця маса може вирватися назовні та сильно вплинути на клімат в усьому світі. Здається, цей страшний процес почався.

Аквалангіст на дні моря Росса

Парникові гази в Антарктиді

Вперше витік метану в Антарктиді був помічений близько десяти років тому, в районі вулканічного острова Росса. Побоювання вчених підтвердилися, коли вчені з американського штату Орегон встановили під льодом інструменти для виявлення парникового газу. Великий витік був виявлений на глибині 10 метрів, але чому він відбувся, не відомо. Логічно було б сказати, що витік був спровокований рекордною теплотою в Антарктиді, однак аномально високі температури поки не встигли зігріти море Росса до такої міри, щоб льоди почали пропускати гази.

Корисні бактерії

На наявність витоку, крім показань наукових приладів, вказує поведінка морських бактерій. На дні моря Росса можна помітити наявність білих ділянок — вони утворені мікроорганізмами, які харчуються метаном. В основному, мова йде про бактерії сімейства Methylococcaceae, які довгий час вважалися нашими захисниками. Річ у тім, що якщо на нашій планеті існують місця, через які метан потрапляє в повітря, ці мікроорганізми перешкоджають його розповсюдженню в занадто великих кількостях. Однак, з утвореного на дні Антарктиди витоку вони явно не можуть впоратися.

Бачите білі ділянки дна? Це — бактерії, які поглинають метан

На думку дослідників, бактерії просто пізно виявили джерело метану. Щоб ці створіння могли врятувати нас, ним необхідно звикнути до нових умов, а на це може піти від 5 до 10 років. Адже за цей час метан може помітно вплинути на клімат нашої планети. Багато людей вважають, що так званий парниковий ефект, який нагріває нашу планету понад норми і не дає їй охолонути, виникає із-за попадання в атмосферу вуглекислого газу. Частково це так, але в цьому процесі велику роль відіграє і метан.

Небезпека метану

А все тому, що в плані нагрівання цей газ набагато сильніший, ніж вуглекислий газ. Щоб люди могли зрозуміти різницю між шкодою вуглекислого газу й метану, вчені наводять наступний приклад. Уявіть, що за один рік в атмосферу нашої планети потрапило по кілограму метану і вуглекислого газу. Так ось, за 12 місяців кілограм метану розігріє нашу планету в 80 разів сильніше, ніж така ж кількість вуглекислого газу. Боротися з викидами другого парникового газу складніше через те, що його багато. З метаном справи йдуть простіше, тому що його менше, але він сильніший підживлює парниковий ефект і діяти треба швидко.

Дно моря Росса з бактеріями, що харчуються метаном

Як зменшити викиди метану в атмосферу, поки не зрозуміло. Цей парниковий газ попадає в повітря і з вини людей — він активно використовується в якості палива. Також відомо, що величезна кількість метану виробляється в травній системі корів. Якщо вірити словам деяких дослідників, щодня кожна корова, котра живе на нашій планеті випускає в повітря близько 500 літрів метану. Також цей газ потрапляє в атмосферу під час видобутку нафти.

Нещодавно дослідники з організації Global Carbon Project повідомили, що виробництво метану в світі значно зросло. Так, якщо на початку 2000-х років в повітря викидалося в середньому 324 мільйон тонн парникового газу в рік, то до 2017 року людство почало щорічно виробляти близько 364 мільйони тонн метану.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button