Всесвіт

В атмосфері далекої екзопланети виявили коктейль металів

В атмосфері ультрагарячого газового гіганта WASP-189b знайшли залізо, нікель, хром та діоксид титану, які додатково підвищують її температуру.


©Bibiana Prinoth, Lund University

Молода зірка WASP-189 у 2,3 раза більша за Сонце і майже у 18 разів яскравіша за нього. Вона знаходиться на відстані понад 320 світлових років, у сузір’ї Терезів, і обертається настільки швидко, що помітно сплюснута з полюсів. У 2018 році у WASP-189 знайшли планету, ультрагарячий юпітер у 1,6 раза більший за наш Юпітер. WASP-189b знаходиться дуже близько до своєї зірки, здійснюючи повний оборот по орбіті всього за 2,7 земних діб. В результаті температура на ній досягає 3200 ° С – це одна з найспекотніших серед відомих планет.

Екстремальному газовому гіганту WASP-189b присвячена нова робота астрономів зі шведського Лундського університету. У її атмосфері виявився цілий «коктейль» металів, включаючи оксид титану, і навіть залізо, хром, ванадій, натрій, нікель, кальцій, магній і марганець. У статті, опублікованій у журналі Nature Astronomy, Бібіана Прінот (Bibiana Prinoth) та її співавтори пишуть, що саме ці частинки можуть нагрівати верхні шари атмосфери таких екзопланет.

Склад атмосфери WASP-189b вчені розглянули за допомогою спектрографа HARPS, встановленого на 3,6-метровому телескопі європейської обсерваторії Ла-Сілья в Чилі. Судячи з набору виявлених металів та його спектрам, атмосфера має складну структуру: на різній її висоті чи різних широтах планети існують умови, які сприяють конденсації різних металів. Найцікавішою знахідкою виявився оксид титану, що поглинає короткохвильове ультрафіолетове випромінювання. Вчені припускають, що в атмосфері WASP-189b він утворює шар, аналогічний до озонового в атмосфері Землі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button