Земля

В Одкровенні Іоанна Богослова знайшли тексти стародавніх проклять

Окремі фрази і навіть опису дій з Апокаліпсису схожі за термінологією з тими, що зустрічаються на «скрижалях проклять» і в пов’язаних з ними чаклунських ритуалах.

Дослідники з Університету Йоганна Гутенберга в Майнці (Німеччина) вивчили римські «скрижалі проклять» (tabella defixionis) і виявили, що стародавні магічні ритуали, можливо, знайшли своє відображення в останній книзі Нового Завіту — Одкровенні Іоанна Богослова.

“Скрижалями проклять” називають невеликі свинцеві таблички, на яких тим чи іншим чином наносили напис якогось заклинання, мета якого — заподіяти шкоду противнику або супернику.

Текст прокляття з цієї таблички вчені порівняли з фразами з Апокаліпсису / ©Renе Muller / LEIZA

Вперше археологи натрапили на них ще в XIX столітті. На сьогодні зібрано близько 1700 “скрижалей проклять”. Всі вони датовані періодом від 500 року до нашої ери до 500 року нашої ери і знайдені на території Римської імперії — як в самій метрополії, так і в провінціях, від Юдеї і Єгипту до Галлії і Британії.

Іншими словами, ці «скрижалі» при римлянах були цілком звичайною практикою. Прокляття, написані на них, призначалися для супротивників в судових процесах, спорті, любовних справах. Деякі складали в надії скоріше отримати спадщину або посаду. А деякі гарантували справедливість: обіцяли неприємності лише в тому випадку, якщо проклинаємий не стримає свою обіцянку.

Свинцеві таблички з написаними на них прокльонами клали в певні місця, наприклад в могили або поблизу священних місць, передбачуваних осель духів підземного світу. Іноді “скрижалі” певним чином проколювали або розфарбовували. Тобто сам напис був лише частиною ритуалу, повне виконання якого забезпечувало ефективність прокляття.

Вчені під керівництвом Міхаеля Хельшера (Michael Helscher) встановили, що в тексті Одкровення Іоанна Богослова є як цілі фрази, схожі на написи на табличках, так і опис ритуалів, пов’язаних з hjpnfiedfyyzv «скрижалей проклять» в сакральне місце. У приклад дослідники привели опис ангела, який кидає величезний камінь в море зі словами: «Так з силою переможений буде велике місто Вавилон, і не знайти його більш». Така ж фраза (тільки зі згадкою не Вавилона, а імені того, кого проклинаємо) неодноразово зустрічається на римських табличках.

Остання книга Нового Завіту написана в I столітті нашої ери і спочатку адресована християнам західного узбережжя Малої Азії. У той час Рим переслідує християн, які змушені влаштовувати таємні притулки. Дослідники вважають, що опис стародавніх магічних ритуалів в Апокаліпсисі — це свідчення спроби самозбереження ранньохристиянської громади, якій часто загрожувала небезпека.

Свинцева табличка з написом на британському варіанті латині. Прокляття закликають на голову щасливого суперника / ©wikipedia.org

У семи посланнях книги Одкровення римське правління і культ імператора зображуються як демонічні, сатанинські явища, від яких християнська меншина прагнула відгородитися. Прийняття римської влади означало необхідність поклонятися не тільки імператору (як живому богу), а й головним римським богам, що, зрозуміло, ніяк не поєднувалося з основами християнства.

На думку дослідників, автор Апокаліпсису повідомляв читачам, які ритуали їх можуть захистити, причому приводив як зразок стародавні обряди. З точки зору нашого сучасника це виглядає нелогічно: як можна розповідати про темну магію (хоча такого поняття тоді, звичайно, не було) християнам, які повинні покладатися на Бога?

Але для тих, хто читав або слухав одкровення в I столітті нашої ери, «скрижалі проклять» і християнські заповіді — питання з абсолютно різних сфер буття. Таблички з прокльонами були настільки поширені, що їх використання вважали цілком буденною справою, що забезпечує, наприклад, безпеку: все одно що сховатися від небезпеки в міцному будинку і повернути ключ в замку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button