Всесвіт

Загадкову “дев’яту планету” запропонували шукати через її супутники

За деякими припущеннями, на периферії Сонячної системи ховається ще одна масивна планета, проте знайти її ніяк не вдається. Нові розрахунки показують, що видати присутність таємничої планети можуть її супутники.

©Tom Ruen

Існують гіпотези, що Сонячна система не обмежується вісьмома відомими планетами, і далеко на її периферії ховається дев’ята, поки невідома. На її присутність побічно вказують деякі аномалії в русі невеликих об’єктів пояса Койпера. Розрахунки показують, що вони можуть бути викликані притяганням тіла масою від п’яти до десяти мас Землі, яке рухається по сильно витягнутій орбіті радіусом в 400-800 разів більше земної орбіти.

Разом з тим знайти «дев’яту планету» не вдається навіть за допомогою найчутливіших телескопів. Можливо, це пов’язано з великою відстанню до неї, з незручністю спостережень і просто з тим, що у неї темна поверхня. За деякими пропозиціями, це може бути навіть не планета, а чорна діра, помітити яку особливо складно через відсутність випромінювання і мініатюрних розмірів.

Однак і в цьому випадку можна знайти спосіб «побачити» її. З такою пропозицією виступив астрофізик з Гонконгу Мань Хо Чань (Man ho Chan). Його стаття прийнята до публікації в The Astrophysical Journal і поки доступна в онлайн-бібліотеці препринтів arXiv.org. За розрахунками Мань Хо Чаня, довести існування невловимої планети — навіть якщо це чорна діра – можуть супутники.

Її орбіта проходить між поясом Койпера і хмарою Оорта, в області розсіяного диска, де розташовано безліч дрібних кам’янистих і крижаних тіл. Тому ймовірність захоплення подібних об’єктів велика. За розрахунками Мань Хо Чаня, тіло з масою гіпотетичної дев’ятої планети має захопити близько 20 супутників діаметром більше 140 кілометрів.

При цьому приливні сили, що виникають при русі в гравітаційному полі планети, здатні істотно розігрівати ці супутники, роблячи їх помітними для наших інструментів. Таким чином, навіть якщо сама гіпотетична планета залишиться невловимою для спостережень, супутники видадуть її присутність.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button