Земля

В середні віки захворюваність на рак була вищою, ніж зараз

Вчені з Кембріджського університету виявили сліди пухлин приблизно в 9-14% досліджених кісток жителів середньовічної Англії.

У новій роботі археологи вивчили кістки декількох сотень середньовічних англійців, виявилося, що приблизно 9-14% з них за життя страждали на рак.

“До цього моменту ми припускали, що головними причинами загибелі людей в Середні віки виступали різні інфекційні хвороби, такі як дизентерія або чума, а також війна і голод. Тепер нам доведеться додати злоякісні пухлини в цей список”, – Дженна Діттмар, науковий співробітник Кембриджського університету у Великобританії

Однак під час роботи з’явилася проблема: більшість типів злоякісних новоутворень присутні в м’яких тканинах тіла і швидко зникають після його смерті.

Однак автори звернули увагу на те, що подібні форми раку нерідко проникають в кістки людини й залишають всередині них характерні деформації та пошкодження. На основі цього спостереження дослідники просвітили за допомогою комп’ютерного томографа останки 143 жителів середньовічного Кембриджа, які жили на його території в VI-XVI століттях нашої ери.

Метастази виявили в кістках 3,5% вивчених індивідів. З огляду на типову частоту утворення вторинних вогнищ пухлин, це означає, що приблизно 9-14% жителів середньовічної Європи мали злоякісні пухлини на момент їх смерті.

Цей показник назвали несподівано високим. Раніше вважалося, що рак вражав в середньому менше 1% жителів Європи, оскільки були відсутні промислові підприємства та інші джерела канцерогенів.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button