Всесвіт

НАСА: Ми не в змозі зупинити астероїди, які здатні знищити наш світ

Космічні агентства всього світу взяли участь в моделюванні сценарію зіткнення з астероїдом. Експерти дізналися про траєкторії руху вигаданого астероїда і повинні були відреагувати. В ході навчань вони не змогли запобігти падінню астероїда на Європу, показавши, наскільки ми не готові до такої кризи.

Група експертів з американських і європейських космічних агентств взяла участь в тижневих навчаннях під керівництвом НАСА, в ході яких вони зіткнулися з гіпотетичним сценарієм: Астероїд, що знаходиться на відстані 35 мільйонів миль, наближається до планети й може зіткнутися з нею протягом шести місяців.

З кожним днем ??навчання учасники дізнавалися все більше про розміри астероїда, його траєкторії і ймовірності зіткнення. Потім їм довелося співпрацювати й використовувати свої технологічні знання, щоб зрозуміти, чи можна щось зробити, щоб зупинити космічний камінь.

Група визначила, що жодна з існуючих на Землі технологій не зможе зупинити удар гіпотетичного астероїда протягом шести місяців, відведених на моделювання. У цій альтернативної реальності астероїд врізався в Східну Європу.

Наскільки нам відомо, нині жоден астероїд не становить такої загрози для Землі. Але приблизно дві третини астероїдів розміром 140 метрів і більше – досить великих, щоб посіяти значний хаос – залишаються невиявленими. Саме тому НАСА і інші агентства намагаються підготуватися до такої ситуації.

“Ці навчання в кінцевому підсумку допомагають спільноті планетарної оборони спілкуватися один з одним і з нашими урядами, щоб забезпечити координацію дій у разі виявлення потенційної загрози зіткнення в майбутньому”, – сказав Ліндлі Джонсон, керівник планетарної оборони НАСА.

6 місяців – недостатній термін для підготовки до зіткнення з астероїдом

Вигаданий астероїд в моделюванні називався 2021PDC. За сценарієм НАСА, він був вперше “помічений” 19 квітня, і тоді вважалося, що він має 5% ймовірність зіткнення з нашою планетою 20 жовтня, через шість місяців після його виявлення.

Але другий день навчань було перенесено на 2 травня, коли нові розрахунки траєкторії зіткнення показали, що 2021PDC майже напевно вріжеться або в Європу, або в північну Африку. Учасники симуляції розглянули різні місії, в рамках яких космічні апарати могли б спробувати знищити астероїд або відхилити його від траєкторії.

Але вони прийшли до висновку, що такі місії не зможуть стартувати за короткий проміжок часу до зіткнення з астероїдом.

“Якби ми зіткнулися з гіпотетичним сценарієм 2021PDC в реальному житті, ми б не змогли запустити жоден космічний апарат в такий короткий термін з нинішніми можливостями”, – сказали учасники.

Вони також розглянули можливість підірвати або зруйнувати астероїд за допомогою ядерного вибухового пристрою.

“Розгортання місії ядерного руйнування може значно знизити ризик пошкодження при зіткненні”, – уклали вони.

Однак, згідно з моделювання, розмір 2021PDC може становити від 34 метрів до 800 метрів, тому ймовірність того, що ядерна бомба зможе завдати шкоди, була невизначеною.

Третій день навчань було перенесено на 30 червня, і майбутнє Землі виглядало похмуро: траєкторія падіння 2021PDC показувала, що вона прямує до Східної Європи.

До четвертого дня, який був перенесений на тиждень вперед до зіткнення з астероїдом, ймовірність того, що астероїд впаде поблизу кордону між Німеччиною, Чехією та Австрією, становила 99%. Вибух принесе стільки ж енергії, скільки велика ядерна бомба.

Все, що можна було зробити, це завчасно евакуювати людей з постраждалих регіонів.

Заманливо припустити, що в реальному світі астрономи помітили б астероїд, подібний 2021PDC, набагато раніше, ніж за шість місяців, але більшість астероїдів ми взагалі не в змозі виявити, а багато помічаються занадто пізно.

Будь-який космічний камінь, орбіта якого проходить в межах 125 мільйонів миль від Сонця, вважається небезпечним Однак на думку НАСА, “ми виявили лише третю частину всіх астероїдів, які можуть становити небезпеку для Землі”.

Звичайно, людство сподівається уникнути такого сюрпризу, як 65 мільйонів років тому для динозаврів, коли в Землю врізався астероїд. Але в останні роки вчені пропустили безліч великих і небезпечних об’єктів, які наблизилися до Землі.

Комета Неовайз, шматок космічного льоду шириною 5 км, в липні 2020 року пройшла на відстані 64 мільйонів кілометрів від Землі. Ніхто не знав про існування цієї комети, поки космічний телескоп НАСА не виявив її наближення за чотири місяці до цього.

У 2013 році метеор діаметром близько 20 метрів увійшов в атмосферу на швидкості 40 000 миль на годину. Він вибухнув над Челябінськом, Росія, без попередження, посилаючи ударну хвилю, яка розбила вікна і пошкодила будівлі по всьому регіону. Понад 1400 осіб отримали поранення.

А в 2019 році астероїд “вбивця міст” шириною 130 мтрів пролетів на відстані 45 000 миль від Землі. НАСА навіть не знало про це.

Це тому, що в цей час вчені можуть відстежити астероїди, тільки направивши один з обмеженого числа потужних телескопів Землі в потрібний час в потрібному напрямку.

Щоб вирішити цю проблему, НАСА два роки тому оголосив про запуск нового космічного телескопа, призначеного для спостереження за небезпечними астероїдами. Цей телескоп, названий Near-Earth Object Surveillance Mission, разом з недавно запущеним Європейським космічним агентством телескопом Test-Bed Telescope і телескопом Flyeye Telescope, який будується в Італії, повинні в кінцевому підсумку збільшити кількість астероїдів, які ми зможемо відстежувати.

НАСА вивчило можливі варіанти дій вчених в разі виявлення небезпечного астероїда, що йде на зіткнення з Землею. Серед них – підрив вибухового пристрою поряд з космічним каменем, як запропонували учасники навчань, або запуск лазерів, які можуть нагріти і випарувати астероїд настільки, щоб змінити його траєкторію.

Інша можливість – відправити космічний корабель, щоб він врізався в зустрічний астероїд і тим самим збив його з траєкторії. Саме до цієї стратегії НАСА відноситься найбільш серйозно: в кінці цього року агентство планує запустити випробування такої технології. В рамках проєкту Double Asteroid Redirection Test (DART) восени 2022 року космічний апарат буде направлений до астероїда Dimorphos і цілеспрямовано вріжеться в нього.

НАСА сподівається, що зіткнення змінить орбіту Діморфоса. Хоча цей астероїд не становить загрози для Землі, місія може довести, що перенаправлення астероїда можливо при достатньому запасі часу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button