Всесвіт

Важкі елементи – золото, платина, уран – утворюються при вибухах клонових

Андрій Бондарєв, постдок-дослідник Інституту Гельмгольца в Єні та його колеги вивчають спектри кілонової AT2017gfo. Це найпотужніший вибух в результаті, якого утворюються важкі елементи – золото, платина, уран та інші. Вчені виявили в спектрі кілонової олово. Ймовірно, важкі елементи утворюються майже виключно при вибухах кілонових.

У центрі знімка нейтронна зірка в Крабовидній туманності. NASA

Золото, з якого зроблені ваші прикраси, напевно, викувано в космічних зіткненнях нейтронних зірок за мільйони або мільярди світлових років від нас.

Існує тільки один підтверджений об’єкт у Всесвіті, здатний створити умови, досить екстремальні для створення найважчих елементів у Всесвіті, включаючи золото, платину, уран, — це злиття нейтронних зірок. Ці злиття є єдиною подією, що спостерігається на сьогодні, здатне створити ті неймовірні щільності та температури, необхідні для таких процесів.

Навіть вибуху наднової для цього недостатньо. Найпотужніші вибухи при зіткненні нейронних зірок отримали назву кілонові.

Андрій Бондарєв, постдок-дослідник Інституту Гельмгольца в Єні та його колеги вивчають спектри кілонової AT2017gfo, щоб підтвердити присутність олова шляхом аналізу спектральних особливостей, викликаних його забороненими переходами.

“Ми показали, що для аналізу кілонової важливі точні атомні дані, особливо для заборонених магнітних дипольних і електричних квадрупольних переходів, які невідомі для багатьох елементів”, — говорить Бондарєв. – “Розрахувавши велику кількість енергетичних рівнів і швидкості багатополюсних переходів між ними в одноразово іонізованому олові, ми отримали набір атомних даних, який може бути використаний для майбутнього астрофізичного аналізу”.
Спектри кілонової the European Physical Journal D (2023). DOI: 10.1140 / epjd / s10053-023-00695-5 синтетичні спектри емісії кілонової AT2017gfo. Представлені синтетичні спектри охоплюють діапазон температур (T [2500, 3500, 4500] K) і зображені червоною, помаранчевою та синьою кривими відповідно.
Дослідження команди показало, що магнітний дипольний перехід між рівнями дублету основного стану одноразово іонізованого олова призводить до помітної і спостережуваної особливості в спектрах випромінювання кілонової.

Співавтор роботи Джеймс Гілландерс каже: “Чим більше елементів вдасться позитивно ідентифікувати, тим ближче ми підійдемо до розуміння цих неймовірних космічних вибухів”.

Автори відзначають, що кілонові події стали спостерігатися зовсім недавно: перші спектроскопічні спостереження були отримані тільки в 2017 році. Більш точні атомні дані, подібні до тих, що представлені в даному дослідженні, матимуть велике значення для кращого розуміння вибухових зіткнень, пов’язаних зі злиттям нейтронних зірок.

“Ми сподіваємось, що наша робота сприятиме поглибленню розуміння процесу, який створює найважчі елементи у Всесвіті”, — підсумовує Гілландерс. — “Ми з нетерпінням чекаємо відкриття нових кілонових і пов’язаних з ними нових наборів спостережень, які дозволять нам розвинути наше розуміння цих подій”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button