Людина

Вчені: Часте використання смартфонів призводить до зростання рогів

Мобільні технології кардинальним чином змінили наш образ життя – то як ми читаємо, працюємо, спілкуємося, робимо покупки і зустрічаємося. Але це вже давно відома річ. Однак є дещо, що багато хто з нас поки що неспроможні усвідомити – ці крихітні машини здатні не тільки змінювати нашу поведінку, але і наші тіла, які ми використовуємо для того, щоб користуватися цими гаджетами. Нові дослідження в області біомеханіки вказують на те, що у сучасної молоді спостерігається тенденція зростання роговидних шипів – кісткових наростів на задній частині черепа, викликаних частими нахилами голови вперед, що переносить її вагу з хребта на м’язи задньої частини голови. Це, кажуть вчені, призводить до зростання кістки у сухожиллях і зв’язках.

Дослідники відзначають, що перенесення ваги, яке викликає наріст, можна порівняти з тим, як на нашій шкірі з’являються мозолі – у відповідь на тиск і стирання відбувається ущільнення шкіри. Тільки в даному випадку у людей прямо над шиєю виникає невелика кісткова опуклість або ріг.

Чому важлива правильна постава?

Відразу в кількох наукових працях група вчених з австралійського Університету Саншайн-Коста заявляє про те, що спостереження випадків росту кісток у підлітків пов’язані зі зміною постави, викликаної використанням сучасних технологій. Вчені стверджують, що смартфони та інші мобільні пристрої змушують людський вид в буквальному сенсі викривлятися, вимагаючи від нас нахиляти голову вперед для того, щоб розгледіти, що ж відбувається на екрані маленького гаджета. За словами дослідників, їх спостереження є першим документальним доказом того, як у відповідь на проникнення сучасних технологій в наше повсякденне життя наш організм запускає фізіологічну або скелетну адаптацію.

Фахівці в області охорони здоров’я вже раніше відзначали появу так званого синдрому «текстової шиї» (людина постійно тримає шию в похилій позі з-за частого використання мобільним пристроєм) або тунельного синдрому великого пальця, які дослідники пов’язують з частими посиденьками у відеоіграх і використанням цифрової клавіатури смартфонів, проте до цього моменту дослідники жодного разу не намагалися провести паралелі між використанням мобільних пристроїв і глибокими кістковими змінами в нашому організмі.

Ученые: Частое использование смартфонов приводит к росту рогов

«Найважливіше питання нашого дослідження полягає у тому, яке майбутнє чекає доросле молоде покоління, якщо розвиток подібних дегенеративних процесів спостерігається вже на такій ранній стадії їх життя?», — задаються автори дослідження у своїй останній роботі, опублікованій в журналі Scientific Reports.

Результати цього дослідження побачили світ ще в минулому році, проте пройшли якось непомітно. Нова хвиля інтересу до них з’явилася лише після недавньої публікації виданням BBC історії про те, як сучасні технології можуть змінювати наш скелет. Стаття привернула увагу австралійських ЗМІ, породивши між ними навіть свого роду змагання на найкращий опис цих наростів: «роги», «смартфонні кістки», «колючки», «дивні виступи», рясніли заголовки видань.

На думку Девіда Шахара, провідного автора цього дослідження, хіропрактика, який нещодавно захистив докторську дисертацію з біомеханіки в Університеті Саншайн-Коста, підходить будь-яке з цих визначень.

«Все залежить від вашої фантазії. Деяким ці штуки можуть нагадувати пташиний дзьоб, іншим – ріг, третім – гак. Підходить будь-яке визначення», — зазначив він у розмові з виданням The Washington Post.

Але хай там як, зазначає Шахар, цей наріст є ознакою серйозної деформації постави, яка може викликати хронічні головні, хребетні і шийні болі.

Один із найдивовижніших фактів у цьому дослідженні є розмір цих наростів, каже Шахар. В середньому він вважається досить великим якщо мова йде про довжину 3-5 міліметрів, однак у вибірку вчених потрапили тільки випадки, коли мова йшла про нарости розміром мінімум 10 міліметрів.

Небезпека полягає не в самих роговидних наростах, говорить Марк Сейерс, доцент кафедри біомеханіки з австралійського Університету Саншайн-Коста, який був куратором Шахара в даному дослідженні та його другим співавтором. Цей наріст, швидше, «сигнал до того, що в організмі щось не так, що спина і шия не знаходяться в правильному положенні», зазначає дослідник.

Робота вчених почалася близько трьох років тому з серії рентгенівських знімків грудного відділу пацієнтів австралійських лікарень в Квінсленді. Ці знімки частково охоплювали частину черепа людини, включаючи зовнішній потиличний горб, до якого прикріплюються деякі шийні зв’язки і м’язи і де власне формуються кісткові розростання, які називаються ензофітами.

Всупереч загальноприйнятому уявленню про кісткові роговидні нарости, які, як правило, спостерігаються досить рідко і в основному тільки у літніх людей після багатьох років фізичного навантаження, Шахар виявив, що ці утворення досить часто зустрічалися на рентгенівських знімках молодих пацієнтів, у тому числі й у тих, у кого не спостерігалися ніякі очевидні симптоми, пов’язані з наявністю цих «рогів».

Перші результати спостережень групи австралійських вчених були опубліковані науковим виданням Journal of Anatomy в 2016 році. Зокрема, у них повідомлялося про аналіз 218 рентгенівських знімків людей віком від 18 до 30 років. Виявилося, що у 41 відсотка (що набагато вище загальносвітових статистичних даних) цих молодих людей спостерігалися ці утворення. Вчені тоді також зазначили, що ця особливість частіше зустрічається у чоловіків.

За словами Сейерса, проблема, що має назву «збільшення зовнішньої частини потиличного бугра» раніше зустрічалися настільки рідко, що одні з її перших спостерігачів ще в кінці 19-го століття сперечалися на тему того, що насправді ніякого збільшення не існує. Що ж, сучасний світ диктує зовсім інші правила та малює зовсім іншу картину.

Інша робота вчених була опублікована в журналі Clinical Biomechanics навесні 2018 року. В ній зокрема розбирався випадок чотирьох підлітків. Автори дослідження встановили, що нарости не є якимись генетичним фактором, або наслідком якоїсь хвороби, а скоріше є наслідком механічного навантаження на м’язи шийно-черепного відділу.

Сучасні технології та наслідки їх використання

Ученые: Частое использование смартфонов приводит к росту рогов

У статті журналу Scientific Reports, опублікованій місяцем раніше до вищевказаної роботи, вчені повідомляли про збільшення вибірки пацієнтів і дослідженні 1200 рентгенівських знімків пацієнтів з Квінсленда у віці від 18 до 86 років. Вчені виявили ріст кісткових відростків, який відзначався у 33 відсотків населення і, як виявилося, випадки їх наявності скорочувалися з віком людей.

Виявилося, що це відкриття різко контрастує з раніше сформованим науковим уявленням про те, що зростання відростків спостерігається частіше у літніх людей. Замість цього вчені виявили, що кісткові нарости спостерігаються в істотно більш широкої і молодої аудиторії. Щоб зрозуміти, що саме є причиною такої аномалії, вчені вирішили звернути увагу на останні досягнення людства – події останніх 10-20 років, які могли вплинути на поставу молодих людей.

«Цим наростам потрібен час для розвитку. Іншими словами, це означає, що ті, у кого вони спостерігаються, швидше за все, надавали підвищений стрес на область свого шийно-черепного відділу починаючи з раннього віку», — пояснює Шахар.

Той рівень напруги, який необхідний для того, щоб у кісткову тканину проникло сухожилля, наштовхнуло вченого на припущення про те, що причиною цього можуть служити портативні мобільні пристрої, при використанні яких люди зазвичай нахиляють голову вперед, використовуючи м’язи задньої частини черепа, які запобігають його падіння на груди.

«Що з нами роблять сучасні технології? Люди ведуть більш сидячий спосіб життя, випинають свою шию вперед, щоб роздивитися, що відбувається на цих маленьких екранах. Для розподілу такого навантаження потрібен адаптивний процес», — продовжує Шахар.

Як виправити проблему постави?

Ученые: Частое использование смартфонов приводит к росту рогов

Те, що зростання цих утворень вимагає тривалого часу, говорять учені, може означати, що тривала корекція постави дозволить зупинити його, як і запобігти подальші наслідки цієї патології. Дослідники додають, що рішення проблеми необов’язково лежить лише в повній відмові від подібних мобільних технологій. Для цього є і менш радикальні варіанти.

«Нам необхідно розробити механізми пристосування, які відображали б те, наскільки важливими стали технології в нашому повсякденному житті», — говорить Шахар.

Вчений наполягає, щоб люди стали більш уважно ставитися до своєї постави, ніж вони стали ставитися до гігієни своїх зубів з 70-х років, почавши щодня користуватися зубною щіткою і зубною ниткою. Вчити правильній поставі необхідно з самого дитинства, перейнявши цю практику різними освітніми установами. Кожен, хто щодня протягом всього робочого дня користується технологіями, повинен проводити «рекалібрування» своєї постави вночі, каже дослідник.

Як мотивацію він пропонує всім нахилити голову вперед і прикласти руку до нижньої задньої частини черепа. Якщо ці відростки у вас є, то ви обов’язково відчуєте.

Кнопка «Наверх»