Земля

Люди страждали від «проблем мегаполіса» навіть 9000 років тому

Досліджуючи древнє місто, вчені виявили, що всі проблеми сучасних міст-мільйонників були знайомі людям навіть 90 століть тому. Жити в сучасному мегаполісі не так просто. Вам доводиться терпіти не тільки безліч інших людей, але і всі принади життя, супутні міському середовищі: хвороби, бруд, насильство і шкідників.

Однак жодна з цих проблем не нова для людства. Люди почали зводити мегаполіси зовсім недавно, проте нове дослідження довело, що весь спектр «міських» проблем наші далекі предки пізнали ще 9000 років тому. Команда на чолі з антропологом Кларком Спенсером Ларсеном з державного університету Огайо досліджувала стародавні руїни неолітичного поселення Чаталхойюк (?atalh?y?k) на території сучасної Туреччини.

Люди страдали от «проблем мегаполиса» даже 9000 лет назад

Це місто було засноване приблизно в 7100 році до н. е. і існувало як густонаселене поселення на протязі більше 1000 років, надаючи нам унікальний археологічний зліпок конкретного моменту в історії людства. Це був час, коли кочові мисливці-збирачі відмовилися від системи пошуку їжі, щоб прийняти новий, осілий спосіб життя.

Те, що дійшло до наших днів — це приблизно 3 гектари зі слідами споруд, занурених у породу на глибину до 20 метрів. У місті виявлено 470 повних людських скелетів і безліч окремих фрагментів. Саме завдяки цим кісткам вчені і змогли дізнатися більшу частину історії стародавнього поселення. За попередніми підрахунками, в пік розквіту місто розрослося настільки, що змогло вмістити в себе від 3500 до 8000 жителів — дев’яносто століть тому таке місто вважалося дуже великим.

Сміттєві ями, загони для тварин по сусідству з житловими приміщеннями, сховища зерна, скупченість населення — все це стало відмінним середовищем для розвитку багатьох патогенів. Аналіз останків з ?atalh?y?k показав наявність бактеріальних патогенних мікроорганізмів, які найбільше були поширені в ранній період міста. Хоча ця проблема і зменшувалася протягом наступних сотень років, вона ніколи не зникала остаточно.

Люди страдали от «проблем мегаполиса» даже 9000 лет назад
Останки жителя міста

Крім того, в скам’янілих фекаліях було виявлено сліди кишкових паразитів, а на зубах — карієс, який став наслідком неправильного харчування і поганої гігієни. Але це ще не все: концентрація такої кількості народу в одному місці призводила до спалахів агресії і розгулу криміналу. Дослідники запевняють, що велика частина людей, померлих насильницькою смертю, було вбито ударом по голові в потилицю. Більш того, хронологія чисельності таких смертей прямо пропорційна хронологічним зростання і спаду населення міста.

Звичайно, людина звикає до всього. З часом зміна клімату і виродження ґрунту змусили землеробів і інших членів стародавньої спільноти шукати інші, більш відповідні землі. Одне ми знаємо точно: міське середовище, як би стародавнім воно не було, апріорі несе в собі ряд проблемних чинників — і вирішити їх можна тільки за допомогою інноваційних заходів та більш глибокого розуміння власної історії.

Кнопка «Наверх»