Людина

Під час сну спинномозкова рідина «промиває» мозок, омолоджуючи його

Науковим працівникам приватного університету в Бостоні (штат Массачусетс, США) першими у світі вдалося побачити процес пульсації спинномозкової рідини в мозку людини під час його глибокого сну. Таким чином центральний відділ нервової системи «промивається» і, можливо, омолоджується. Результати дослідження вчені мають намір використовувати для розробки лікарського засобу проти старіння.

У новій науковій роботі його автори залучили 13 добровольців 23-33 років. Дослідження проводилося під час сну випробовуваних в шумному МРТ-апараті. Вчені з Бостона вперше отримали зображення активності в мозку спинномозкової рідини, у той час коли людина спить. Як виявилося, вона тісним чином пов’язана з кровотоком і активністю мозкових хвиль.

Після занурення людини в сон нейрони починають «заспокоюватися», а кров залишає зони мозку, тим самим звільняючи місце для спинномозкової рідини, яка як би «промиває» центральний відділ нервової системи, роблячи ритмічні пульсівні рухи. За припущенням науковців, це відбувається у зв’язку з тим, що нейрони під час сну людини не потребують кисню в «денному» рівні, тому кров залишає цю область, куди надходить спинномозкова рідина. Втім, за словами співавтора дослідження Лаури Льюїс, ця гіпотеза вимагає подальших перевірок.

Як відомо з попередніх наукових робіт, завдяки спинномозковій рідині і ритмам активності головного мозку людина позбувається від токсичних білків, які накопичуються там в міру плину життя. На тлі старіння відбувається уповільнення даних процесів, і це впливає на кровотік і знижує пульсацію спинномозкової рідини. І якщо раніше ці процеси оцінювалися вченими кожен окремо, то зараз виявлено їх тісний взаємозв’язок.

Надалі дослідники планують залучити в наукових дослідах літніх добровольців, для того щоб з’ясувати: один процес є наслідком іншого або ж є інша прихована причина, яка всім керує.

Кнопка «Наверх»
Закрыть