Здоров'я

Легені назвали головним центром “довготривалої пам’яті” про перенесений Covid-19

Вчені дізналися, де саме організм локалізує “пам’ять” про коронавірусну інфекцію, щоб забезпечити довгостроковий захист від повторного зараження.

Зліва — здорові легені; праворуч — легені людини, інфікованої коронавірусом SARS-CoV-2 / © Getty Images

Відомо, що антитіла до перенесеної коронавірусної інфекції (або вироблені після вакцинації) виявляються в периферичній крові протягом хоча б пів року після хвороби. Однак імунологічна пам’ять — здатність організму швидко розпізнавати антиген — підтримується гетерогенними підмножинами вірусоспецифічних Т — і В-лімфоцитів, які знаходяться в лімфоїдних тканинах, уражених інфекцією, і лімфоїдних органах. Серед них — червоний кістковий мозок і тимус, а також селезінка, мигдалини, апендикс, пеєрові бляшки й лімфатичні вузли.

Вчені з Колумбійського університету в Нью-Йорку та Інституту імунології Ла-Хойя в Каліфорнії (США) розкрили складність і функціональне розмаїття т — і В-клітин пам’яті, специфічних до SARS-CoV-2, в лімфоїдних тканинах і тканинах слизової оболонки порожнистих органів. Дослідження проводили на органах, взятих від чотирьох осіб 10-74 років, які перенесли Covid – 19 приблизно за два-шість місяців до цього і згодом померлих з причин, не пов’язаних з інфекцією (на момент розтину вони мали негативний результат ПЛР-тесту). Контрольною вибіркою послужили органи донорів, які померли раніше листопада 2019 року, тобто з коронавірусом не стикалися. Результати опубліковані в журналі Science Immunology.

“Всі донори, які перенесли Covid – 19, мали визначені сироваткові IgG до n-і S-білків, а також RBD вірусу разом з нейтралізуючими антитілами, в той час, як в сироватці крові донорів органів до пандемії були відсутні антитіла до нього. Використовуючи цю когорту, ми досліджували SARS-CoV-2-специфічні т-і В-клітині відповіді в крові, кістковому мозку, селезінці, легенях», — пояснили автори статті.

Як показали результати, SARS-CoV-2-специфічні CD4 + T -, CD8 + Т-і В-клітини головним чином локалізувалися в легенях і пов’язаних з ними лімфатичних вузлах, а також підтримувалися як популяції клітин пам’яті. Т-і В-клітини пам’яті, які беруть участь у захисті від вторинних вірусних інфекцій, теж спостерігалися в основному в легенях. “Лімфатичні вузли кишківника у деяких донорів виступали важливими ділянками для SARS-CoV-2 – специфічних т-і В-клітин пам’яті (особливо TRM і BRM). Ймовірно, це пояснюється тим, що кишківник в деяких випадках виступає основним місцем для реплікації вірусу», — додали вчені.

Крім цього, в асоційованих з легенями лімфатичних вузлах виявили SARS-CoV-2-специфічні так звані зародкові центри B — клітин і TFH-клітин – причому навіть у літніх людей. Все разом це говорить про те, що імунна відповідь зберігається навіть через кілька місяців після одужання, а специфічна до SARS-CoV-2 імунна пам’ять локалізується в певних тканинах.

“Наше дослідження передбачає, що для поліпшення захисту від вірусу вакцини повинні бути націлені на імунні клітини пам’яті в легенях і пов’язаних з ними лімфатичних вузлах. Наприклад, цього можна досягти за допомогою назальних спреїв. Раніше ми виявили, що у мишей, хворих на грип, Т-клітини пам’яті в легенях необхідні для оптимального захисту від респіраторних інфекцій. Нові результати переконливо показують, що те ж саме, судячи з усього, вірно і для людей», — підсумували дослідники.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button