Наука

Знайдено клітини, що відповідають за огиду до куріння

Канадські вчені з Торонтського університету виділили клітини мозку, що відповідають за виникнення почуття відрази до нікотину.

Quit Smoking Concept
Фото Від cristianstorto

Перші викурені сигарети виробляють на мозок початківця курця подвійну дію, викликаючи одночасно й огиду, і задоволення. Втім, коли куріння перетворюється у звичку, замість початкової відрази з’являється стійка тяга до нікотину. Вважалося, що даний ефект пов’язаний з тим, що нікотин активує рецептори відразу у двох різних частинах головного мозку.

Канадські фахівці з’ясували, що за протилежні відчуття при перших епізодах куріння відповідають різні популяції нейронів вентральної області середнього мозку, яка відповідальна за систему винагороди та формування звичок. Щоб провести досліди по виділенню цих груп нейронів, дослідники спеціально вивели лабораторних мишей, позбавлених нікотинових рецепторів.

Такі миші спочатку були нездатні відчувати будь-які відчуття від впливу нікотину. Потім їм штучно вводили нікотинові рецептори в різні групи нейронів і, впливаючи на них великими дозами нікотину, спостерігали реакцію. Вчені з’ясували, що задоволення викликають нейрони, що відповідають за вироблення гамма-аміномасляної кислоти, а неприємні відчуття — ті, які вивільняють дофамін.

Раніше вважалося, що дофамін, який називають гормоном задоволення, викликає тільки позитивні емоції. Виходить, що нікотин активує нейрони в одній і тій же області, звідки вони вже проєктуються в різні частини мозку. Чим більше людина курить, тим більше у неї відбувається змін в рецепторах і в процесах передачі сигналів в системі винагороди мозку.

Ті ж самі дофамінові нейрони, які відповідали за відчуття відрази у незалежних від нікотину тварин, у залежних сигналізували про винагороду у вигляді відмови від абстиненції. Коли виникає залежність, в мотиваційній системі мозку відбувається перемикання і мова вже йде не про те, щоб відчувати себе добре, а про те, щоб позбутися від негативних відчуттів, викликаних нестачею нікотину в організмі.

Відкриття нейронів, що викликають огиду до нікотину, допоможе створити ефективний метод лікування для курців, які бажають кинути палити за аналогією з антабусним ефектом препаратів, що викликають нудоту при вживанні спиртного у людей, які бажають позбутися від алкогольної залежності.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button