Земля

Вчені довели, що підводні хребти впливають на зміну розмірів океанів

Океани здаються нам чимось вічним і незмінним, але це не так. За оцінками вчених, Атлантичний океан з кожним роком стає ширшим на кілька сантиметрів. Водночас Тихий океан скорочується. Але чому?

земля
Image by WikiImages from Pixabay

Це повільне зміщення океанів відбувається через тривалий рух тектонічних плит Землі, оскільки плити під Америкою відокремлюються від плит під Європою та Африкою. Глибинні геофізичні сили, що лежать в основі цього епічного явища, вивчені ще далеко не повністю, але дослідники недавно визначили один з найважливіших факторів, які сприяють тому, що відбувається.

У новому дослідженні вчені припускають, що серединно-океанічні хребти – гірські утворення, які виникають уздовж морського дна між тектонічними плитами – можуть бути більш залучені в перенос матеріалу між верхньою і нижньою мантією під земною корою, ніж вважалося раніше.

«Плити, які  опускаються і шлейф, що піднімаються зазвичай вважаються місцем найбільшої активності, тоді як серединно-океанічні хребти зазвичай не грають ніякої ролі», – пояснює група під керівництвом сейсмолога Метью Агіус з Університету Саутгемптона в Великобританії.

Щоб заповнити прогалини в знаннях, дослідники розгорнули флот з 39 сейсмометрів уздовж дна Атлантики для реєстрації сейсмічних рухів під Серединно-Атлантичним хребтом – хребта, який тектонічно відділяє Америку від Європи та Африки.

Сейсмічні дані, записані в експерименті, відстежували потік матеріалу в перехідній зоні мантії, яка знаходиться (як неважко здогадатися) між верхньою і нижньою мантією. Це дозволило команді отримати зображення перенесення матеріалу на глибинах до 660 кілометрів від поверхні!

Результати показують, що зміни хімічного складу матеріалу не обмежуються невеликими глибинами Серединно-Атлантичного хребта, але можуть виникати на найглибших ділянках перехідної зони мантії. Це вказує на те, що матеріал з нижньої мантії піднімається вгору.

Хоча вже було відомо, що серединно-океанічні хребти сприяли феномену розширення морського дна, нові результати показують, що загальні процеси, пов’язані з цим явищем, простягаються набагато глибше, ніж вважалося. Вони як і раніше можуть відбуватися навіть у тих областях морського дна, які відзначені явними областями субдукції плит.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button