Земля

Звідки на Землі з’явилася вода: нове дослідження спростувало всі теорії

Запаси води на Землі неймовірно важливі для її здатності підтримувати життя. Однак вчені досі сперечаються, звідки вона взялася.

Незважаючи на те, що 70,8% поверхні земної кулі покрито водою, звідки вона взялася, достеменно невідомо. Розбираємося, чи була вона присутня спочатку при формуванні Землі або її «доставили» метеорити або комети з космосу.

Вчені вивчили зразки з Місяця. Чому?

Питання, звідки з’явилася вода на Землі — давній предмет суперечок. Щоб розібратися, вчені Ліверморської національної лабораторії Лоуренса (LLNL) провели нове дослідження, в рамках якого вивчили зразки з Місяця.

Згідно з однією з теорій, система Земля-Місяць утворилася в результаті зіткнення двох великих тіл на дуже ранньому етапі розвитку сонячної системи. Також на Місяці відсутні процеси тектоніки плит і вивітрювання. А саме ці процеси ускладнюють вивчення історії стародавнього життя на Землі.

У підсумку, місяць став відмінною “лабораторією” для дослідження нашої планети. Наприклад, зразки з супутника допомогли вченим відповісти на питання про те, звідки на Землі взялася вода.

Попередні теорії

Незважаючи на те, що Земля вважається планетою океанів, в цілому, вона є відносно сухим світом. У всякому разі, якщо порівнювати з багатьма іншими об’єктами в Сонячній системі. А Місяць ще сухіший. Загальноприйнята думка вчених полягала в тому, що брак летючих речовин (таких як вода) на Землі, і особливо на Місяці, викликав потужний удар.

Що з’ясували вчені?

В ході дослідження, вчені вивчили ізотопний склад місячних порід і зробили дивовижне відкриття. Виявилося, що об’єкти, які зіткнулися (та сформували систему Земля–Місяць) відрізнялися низьким рівнем летючих елементів ще до фатального удару.

Щоб з’ясувати це, вчені використовували відносну кількість летючого і радіоактивного ізотопу рубідію-87. Воно розраховується на основі його дочірнього ізотопу стронцію-87. Використовуючи ці дані, вчені визначили баланс рубідію в системі Земля-Місяць на той момент, коли вона утворилася. Експерти виявили, що рівень стронцію-87 був екстремально низьким. Це означає, що перед зіткненням тіла спочатку були сухими. А вода з’явилася вже після удару, при формуванні Землі як окремої планети.

У підсумку, вчені прийшли до висновку, що або вода з’явилася на Землі при її народженні, або планету вдарив якийсь об’єкт, який в основному складався з чистого з’єднання H2O і нічого іншого. Це означає, що ні метеороїди, ні астероїди не могли стати джерелами води на Землі. “Все вказує на те, що планета просто народилася з водою спочатку», — підсумовує космохімік Грег Бреннека, співавтор нового дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button