Людина

Вчені: Компенсація недосипання у вихідні дні неможлива

У сучасному світі сон — вже не розкіш, а всього лише засіб для відновлення сил після важких робочих буднів. На вихідних люди, як правило, намагаються заповнити щоденне недосипання, більше часу проводячи в ліжку. Вчені з’ясували, наскільки це правильно і до чого може призвести така звичка.

Проводячи досить великий час на роботі, люди дуже втомлюються. Щоденний недосип дає про себе знати. Сильна втома, зниження працездатності. І приходячи додому після роботи, теж є чим зайнятися: побутові справи, діти, друзі, робота та багато іншого. Щоб встигнути зробити все, що заплановано, вони забирають належний час для відпочинку.

Постійне порушення режиму сну призводить до зменшення вироблення мелатоніну, який несе відповідальність за людський сон. Якщо недосипання відбувається постійно, то з часом у людей починаються проблеми з засипанням.

Вчені провели ряд досліджень на тему якості сну і зробили висновки, що компенсація недосипання у вихідні дні неможлива. В експерименті брали участь 36 осіб молодого віку. З них зробили 3 групи, у яких були різні графіки. Перша група спала по 9 годин на добу, друга — всього 5 годин, а третя група, яка спала щодня по 5 годин, також мала можливість спати у вихідні дні без обмежень у часі.

Результати цих досліджень опублікував журнал Current Biology, де написано, що у групи людей, які спали у вихідні без обмеження, явно знизилася чутливість до інсуліну, а це, як відомо, може спровокувати розвиток цукрового діабету. За цими даними, сон у вихідні не компенсує недосип у будні.

Як говорить професор Кеннет Райт, один з учених, що проводили дослідження, найкраще рішення для відновлення сил протягом трудового дня — це короткий сон в обід. Щоб сон вночі був максимально здоровим і якісним, потрібно не забувати важливі і прості правила: шумоізоляція, світлоізоляція і обов’язкове провітрювання приміщення перед сном.

Кнопка «Наверх»