Всесвіт

Вчені: Метеорити допомогли розгадати таємницю клімату на Марсі

Вчені давно вивчають Марс, але не могли зрозуміти причину різкої зміни клімату, яка перетворила колись теплу планету в холодну і зневоднену. Крапку в цьому питанні допомогли поставити метеорити.

Вчений з LLNL Білл Кассат проаналізував марсіанський атмосферний газовий ксенон (Xe) у двох стародавніх марсіанських метеоритах — ALH 84001 і NWA 7034. За наявними даними, на початку марсіанської історії була достатня концентрація атмосферного водню для масового фракціонованого Xe (селективно віддалених легких ізотопів) через процес, відомий як гідродинамічна втеча.

Вимірювання показують, що цей процес досяг кульмінації протягом кількох сотень мільйонів років планетарного утворення (більше 4 мільярдів років тому), а потім почалося зміна ізотопного складу атмосфери.

Це значна відмінність від Землі вказує на те, що склад атмосфери та її зміна на двох планетах розходилася на початку історії Сонячної системи. На Марсі потік виходу водню не перевищував поріг, необхідний для безперервного фракціонування Xe, як це було на Землі.

Кнопка «Наверх»